Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/DSC_0144-1.jpg Podpisanie umowy między przedstawicielami spółki InnoBaltica oraz konsorcjum Asseco Data Systems i AEP Ticketing Solutions

Biletowa rewolucja na Pomorzu nabiera tempa. Wiemy, kto stworzy FALĘ

Podpisanie umowy między przedstawicielami spółki InnoBaltica oraz konsorcjum Asseco Data Systems i AEP Ticketing Solutions. Mat. prasowy spółki InnoBaltica
14.06.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
14.06.2021

Informacje o rozkładach jazdy i taryfach, a do tego wygodna bezkontaktowa płatność. Taki będzie system FALA, czyli pomorska Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności. Wykonawcą pomorskiej FALI będzie konsorcjum Asseco Data Systems sp. z o.o. oraz włoska firma AEP Ticketing Solutions. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z działającej FALI już w połowie przyszłego roku.

Umowa została podpisana 14 czerwca 2021 r. na przystanku PKM Gdańsk Jasień. Dokument podpisali przedstawiciele spółki InnoBaltica oraz konsorcjum Asseco Data Systems i AEP Ticketing Solutions, czyli wykonawcy prac. Obecni byli także marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna.

Wizjonerski projekt

System FALA, to zintegrowany system poboru opłat za przewozy w komunikacji publicznej na terenie województwa pomorskiego.

– To przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nie było. Jedna platforma połączy sieć kolejową i komunikację miejską w całym regionie – wyjaśnia Marcin Stefański, prezes InnoBaltica. W ramach systemu FALA pasażerowie będą mogli nie tylko płacić za przejazdy, ale będą również mieli do dyspozycji pełną informacje o taryfach czy rozkładach jazdy. – Szacujemy, że w systemie będzie około 2,5 mln kont – dodaje Stefański.

Szczegółowy harmonogram prac nad systemem zostanie ustalony w ciągu najbliższego miesiąca. Co ważne, FALA obejmie nie tylko Trójmiasto. Będzie można z niej korzystać w całym regionie, także w mniejszych miastach.

Kto przygotuje FALĘ?

Przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności spółka InnoBaltica ogłosiła w grudniu 2019 r. Wystartowały w nim cztery podmioty. Po wielu pracach, decyzjach i odwołaniach została wybrana najlepsza oferta. Wykonawcą pomorskiej FALI będzie konsorcjum Asseco Data Systems sp. z o.o. oraz włoska firma AEP Ticketing Solutions. Całkowita wartość projektu to ok. 130 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wyniesie ono 90 mln zł.

Uczestnicy podpisania umowy FALA

Mat. prasowy spółki InnoBaltica

Wsiadam i jadę

Jak system będzie działać?

– To proste. Ideą jest hasło „wsiadam i jadę”. Oznacza to, że podróżny nie musi znać cen biletów, a i tak zapłaci najniższą cenę. System, bowiem sam dobierze najkorzystniejsze bilety, ulgi i połączy je, aby było jak najtaniej – wyjaśnia Marcin Stefański.

Obowiązkiem pasażera będzie jedynie do „zameldowania” np. swojej karty czy telefonu w czytnikach umieszczonych w pojazdach. Te umieszczone będą w pociągach, autobusach, tramwajach oraz na przystankach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.