Koncert w Baszcie Czarownic w Słupsku będzie pierwszym koncertem Mutant Goat w 2018. Do tej pory muzyczne spektakle odbyły się w: Konteksty-Festiwal Sztuki Efemerycznej, Sokołowsko; Lokal, Łodź; Carnglaze Caverns, Liskeard, UK; Nine Ladies Circle, UK; Gage Gallery, Sheffield, UK; Galeria Wschodnia, Łodź; Stary Fordon, Bydgoszcz; BWA Katowice; Księgarnia/Wystawa, Kraków.

 

Prawie jak Dada

Mutant Goat jest projektem artystki wizualnej, performerki i kultywującej śpiew tradycyjny Oli Kozioł (Łódź, Polska) i Andrew Dixona (Londyn, UK). Gra on na big-sticku, własnoręcznie zbudowanym monochordzi,e będącym współczesną wersją tubmaryny (trąba anielska, historyczny instrument smyczkowy – przyp. red.). Spotkali się za sprawą Joanny Rajkowskiej, która zaprosiła Olę do Londynu, aby ta współtworzyła swoim głosem jej performance „Song from the Workhouse”. To spotkanie połączyło dwa elementy: biały głos, czyli śpiew typowy dla muzycznej kultury folkowej Europy Środkowej i Wschodniej oraz buczenie i nad-pod-dźwięki produkowane przez instrument jednostrunowy. Obydwa brzmienia są wyjątkowe. Mimo że istnieje dźwiękowe i muzyczne dziedzictwo w odniesieniu do każdego z elementów duetu i możliwe są wszelakie porównania, to przynajmniej na poziomie świadomości, nie miała miejsca żadna bezpośrednia inspiracja. Element nieprzewidywalności jest udziałem zarówno wykonawców, jak i publiczności Mutant Goat, co może nieco przypominać spektakle Dada.               

Tak, jak ruch Dada wzrastał w odrazie do rzeźni I wojny światowej, tak Mutant Goat nawiązuje do idei pradźwięku zbliżającego się, post ludzkiego świata. Przesilenia naszego teraz. W 2016 r. ukazał się album Yonder                                       

 

Koncert Mutant Goat

  • 16 marca 2018 r., piątek, godz. 17.00
  • Baszta Czarownic
  • al. F. Nullo 8 
  • Słupsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej