Historia
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/314451538_1098859080778984_1991470802249973379_n.jpg Biało-czerwone parady, koncerty i wiele innych. Tak na Pomorzu świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Biało-czerwone parady, koncerty i wiele innych. Tak na Pomorzu świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Fot. facebook.com/MuzeumHymnu
11.11.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
11.11.2022

Dziś przypada 104. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku, w tym dniu odbywają się liczne okolicznościowe wydarzenia, koncerty, parady. Wszystkie łączy jedno – uczestniczą w nich tysiące osób zjednoczonych pod Biało-Czerwoną.

Na Pomorzu obchody rozpoczęły się już 10 listopada pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone kwiaty.

Gdańska Parada Niepodległości

To już tradycja. 11 listopada ulicami gdańskiego Śródmieścia przechodzi Parada Niepodległości. To pokojowy marsz, w którym uczestniczy tysiące mieszkańców stolicy Pomorza, ale również turyści z całej Polski. Tegoroczny przemarsz był wyjątkowy. Po raz pierwszy uczestniczyli w nim przedstawiciele społeczności Ukraińskiej i Białoruskiej z Trójmiasta.

– Spotykamy się po to, żeby ucieszyć się lokalną wspólnotą. Tworzymy ją w niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej, która jest częścią Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Nie musimy dziś martwić się, tak jak nasi bracia Ukraińcy, że na głowę spadają nam bomby czy odcinana jest woda i prąd. Możemy cieszyć się bezpieczeństwem – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W paradzie, jak co roku szli rekonstruktorzy przebrani w historyczne stroje. Odbył się także przejazd zabytkowych samochodów. Parada zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz wspólnym zdjęciem.

Świętowanie w Gdyni i Sopocie

W Sopocie niepodległościowa parada przeszła ulicą Bohaterów Monte Cassino do skweru Kuracyjnego przed wejściem na molo. W kurorcie, w paradzie zabytkowych samochodów przejechali rowerzyści. Przy Kościele św. Jerzego uczestnicy parady wspólnie z harcerzami zatańczyli Poloneza Niepodległości. Parada zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

default

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Gdyni rozpoczęły się na sportowo. Z samego rana kilkuset biegaczy stanęło na starcie 10 kilometrowego Biegu Niepodległości. Po uroczystej mszy świętej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Parada przeszła ulicą Świętojańską. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów gdynianie mogli bezpłatnie zwiedzać okręt ORP „Błyskawica”, czy Muzeum Emigracji. Na Skwerze Kościuszki prezentowały się zabytkowe auta.

Pomorze świętuje

Ale obchody odzyskania niepodległości odbywały się nie tylko w metropolii. Praktycznie w każdej pomorskiej miejscowości miały miejsce uroczystości. Życzenia z okazji 11 listopada złożył mieszkańcom Pomorza marszałek województwa Mieczysław Struk.

– Niech żyje Niepodległa. Życzę Państwu pięknego dnia, pełnego radości, dumy i poczucia patriotyzmu. Obyśmy zawsze mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju! – napisał na swoim portalu w mediach społecznościowych.

I tak np. w Kartuzach oprócz przemarszu mieszkańców oraz pocztów sztandarowych policji, straży pożarnej czy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

W Chojnicach, pod pomnikiem Orła Białego kwiaty zostały złożone wieńce i kwiaty. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Leszek Bonna.

Uroczyste nabożeństwa, parady i apele odbyły się również m.in. w Cedrach Wielkich, Sztumie i Słupsku. Ciepła, choć pochmurna pogoda zachęciła tłumy Pomorzan do aktywności na świeżym powietrzu. Bardzo dużo osób wybrało się na świąteczne spacery. Czy to brzegiem morza na bulwarze pomiędzy Gdańskiem a Sopotem, czy też w parkach i deptakach. Wiele osób wyruszyło również na dłuższe wycieczki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.