Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/20200505_104213-scaled-e1596177398424.jpg Bezpieczne drogi na Pomorzu i w okręgu bałtijskim

Bezpieczne drogi na Pomorzu i w okręgu bałtijskim

Droga wojewódzka 501. Fot. mat. UMWP
31.07.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
31.07.2020

Poprawa stanu dróg to większe bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Dzięki polsko-rosyjskiej współpracy zmodernizowana zostanie droga na Mierzei Wiślanej i ulica w Bałtijsku. To efekt projektu „Transgraniczne trakty/Cross-Border Routes”, realizowanego we współpracy z partnerem rosyjskim – bałtijskim okręgiem miejskim.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020.

 

Transgraniczna współpraca

Głównym celem projektu jest wspieranie transgranicznej polsko-rosyjskiej współpracy. – Realizowane są zadania związane zarówno z infrastrukturą, jak i ze sferą kulturalną czy turystyczną. Działania miękkie, takie jak organizacja festynów czy spotkań roboczych partnerów projektu, przyczynią się do wzmocnienia powiązań transgranicznych. Mają też na celu popularyzację działań dla poprawy infrastruktury drogowej oraz upowszechnienie informacji o współpracy polsko-rosyjskiej – wyjaśnia Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Województwo pomorskie jest beneficjentem wiodącym projektu.

 

Modernizujemy drogi

Dzięki realizowanemu w obydwu krajach projektowi poprawi się stan infrastruktury drogowej. – Nowa nawierzchnia, oświetlenie, chodniki i oznakowanie. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Nie tylko kierowców, ale również pieszych czy rowerzystów – zaznacza Bonna.
Co konkretnie zostanie wykonane? – Modernizacja obejmie około 3 km drogi wojewódzkiej 501 na Mierzei Wiślanej oraz około kilometr ulicy Uszakowa w Bałtijsku – informuje wicemarszałek. Ale to nie wszystko. – W ramach projektu planowane są także akcje informacyjne i festyny promujące nasze działania w Polsce i Rosji – dodaje Leszek Bonna. Łącznie, drogowa inwestycja kosztować będzie ponad 2,2 mln euro, z czego aż 90 proc. to unijne dofinansowanie. Projekt potrwa 2 lata.

 

Ulica Uszakowa Bałtijsk, Federacja Rosyjska

Ulica Uszakowa, Bałtijsk, Federacja Rosyjska. Fot. mat. UMWP

„Ta strona została utworzona i utrzymywana w związku ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Instrumentu Sąsiedztwa. Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony internetowej ponosi Województwo Pomorskie i w żadnym wypadku nie może ona być uważana za odzwierciedlającą oficjalne stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego”.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.