W kolejnej części poradnika przedstawiamy kilka ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę i które pozwolą uniknąć ewentualnych problemów przy podejmowaniu pracy sezonowej.

Weryfikacja agencji w Polsce

Przypominamy, że agencje zatrudnienia, które działają na terenie Polski powinny być wpisane do Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jest to jeden z podstawowych sposobów weryfikacji wiarygodności. Aby sprawdzić, czy agencja jest zarejestrowana, warto wejść na stronę stor.praca.gov.pl.

Licencja agencji zatrudnienia w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii również istnieje system licencjonowania pośredników pracy, którzy zapewniają pracowników na terenie tego kraju, w tym także tych pośredników, którzy nie mają siedziby w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z brytyjskim ustawodawstwem, agencje zatrudnienia muszą posiadać odpowiednie zezwolenie, aby oferować pracowników do następujących sektorów:

  • rolnictwo
  • leśnictwo komercyjne
  • ogrodnictwo
  • przetwórstwo rybne
  • zbieranie owoców morza
  • hodowla bydła mlecznego
  • pakowanie i przetwórstwo

Zezwolenie wydaje rządowa agencja: Gangmasters Licensing Authority. Więcej informacji na temat licencjonowania oraz prawa pracowników dostępnych jest na stronie www.gla.gov.uk. Należy jednak pamiętać, że w przypadku Wielkiej Brytanii, która nie należy już do Unii Europejskiej trzeba ubiegać się o wizę, która może być uzyskana po otrzymaniu odpowiedniego certyfikatu od pracodawcy. Dokładne informacje na ten temat można uzyskać na stronie www.gov.pl.

Zatrudnienie w Niemczech

Rynkiem pracy najbardziej cieszącym się zainteresowaniem wśród polskich obywateli jest ten niemiecki. Warto pamiętać, że osoba poszukująca pracy w Niemczech powinna otrzymać od pośrednika umowę pisemną, która określa warunki współpracy. Umowa ustna nie jest wystarczająca. Powinna ona zawierać szczegóły dotyczące rodzaju pracy, wynagrodzenia oraz dozwolonych opłat, które pośrednik może pobierać.

Więcej informacji na temat rynku pracy w Niemczech oraz działalności agencji zatrudnienia w innych krajach UE można znaleźć na stronach: www.europa.eu  oraz www.eurodesk.pl.

Agencje zatrudnienia w Polsce

W Polsce funkcjonują różne rodzaje agencji zatrudnienia, które oferują szeroki zakres usług, są to m.in.:

  • Pośrednictwo pracy – agencje te pomagają osobom poszukującym pracy w uzyskaniu zatrudnienia, zarówno w kraju, jak i za granicą. Działają także na rzecz pracodawców, pomagając im znaleźć pracowników o wymaganych kwalifikacjach.
  • Doradztwo personalne – agencje doradcze przeprowadzają analizy zatrudnienia, określają predyspozycje pracowników do wykonywania określonej pracy, weryfikują kwalifikacje kandydatów i wskazują metody pozyskania odpowiednich pracowników.
  • Poradnictwo zawodowe – udzielają pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu, informują o rynku pracy, możliwościach szkolenia i pomagają w aktywnym poszukiwanie pracy.
  • Praca tymczasowa – agencje te zatrudniają pracowników tymczasowych. Delegują ich na określony czas do wykonywania pracy u innego pracodawcy (tzw. pracodawcy użytkownika). Umowy zawierane są zarówno z pracownikiem, jak i z pracodawcą użytkownikiem.

Co przed podpisaniem umowy?

Przed skorzystaniem z usług agencji zatrudnienia, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Licencje – koniecznie upewnić się czy agencja posiada wpis do Rejestru Agencji Zatrudnienia w Polsce czy licencję w Wielkiej Brytanii.
  • Umowa – zawsze należy wymagać umowy na piśmie, która szczegółowo określi warunki pracy i wynagrodzenia.
  • Rekomendacje – warto sprawdzić opinie innych osób, które korzystały z usług danej agencji.
  • Koszty – jeśli agencja działa zgodnie z prawem, nie pobiera nielegalnych opłat i stosuje przejrzyste zasady.

Wybór agencji zatrudnienia jest ważnym krokiem, który może mieć wpływ na doświadczenia związane z pracą sezonową. Zanim zdecydujemy się na współpracę, należy dokładnie sprawdzić agencję i licencje oraz upewnić się, że umowa zawiera wszystkie istotne informacje. Dzięki temu unikniemy potencjalnych problemów i będziemy pewni, że pośrednik jest wiarygodny.