Kąp się z głową!

Woda to żywioł, który bywa groźny. Zdarzają się katastrofy i nieszczęśliwe wypadki, niekiedy jednak główną przyczyną niebezpiecznych sytuacji jest nasze lekkomyślne zachowanie. Nie zawsze łączy się ono ze świadomym ignorowaniem ryzyka, czasami po prostu wynika z niewiedzy. Nieświadomość naszych fizycznych ograniczeń oraz nieznajomość specyfiki akwenu stanowią czynniki ryzyka. Prądy rozrywające w morzu czy wiry w rzekach i jeziorach to siła, z którą ciężko sobie poradzić sprawnemu i w pełni zdrowemu człowiekowi. Szanse maleją jeszcze, gdy jesteśmy obciążeni niedawno spożytym posiłkiem albo wchodzimy do wody rozgrzani. Najgorszym wrogiem jest jednak alkohol.

Minimalizuj ryzyko

Znawcy zagadnienia przyjmują, że od 30 do 40 procent utonięć dotyczy osób pod wpływem alkoholu. Jeżeli piłeś, to nie wchodź do wody. Nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, pomyśl też o innych. Trzeźwość to kondycja, którą łatwo zachować, a przecież jest jeszcze cały rząd czynników poza naszą kontrolą. Są to nieszczęśliwe wypadki, oraz drobne z pozoru zdarzenia takie jak nieprzemyślane ruchy, czy utrata równowagi. Wreszcie zasłabnięcia i inne nagłe zdarzenia, często będące skutkiem chorób przewlekłych. Niebezpieczeństwo w takich sytuacjach możemy znacznie ograniczyć stosując się do prostych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, wybierajmy plaże strzeżone. W 2024 roku do utonięć najczęściej dochodziło w miejscach, które nie były strzeżone, ale gdzie kąpiel była dozwolona! W jeziorach i rzekach straciły życie 233 osoby, natomiast 18 osób utonęło w morzu.

#GoBluePoland

W Polsce o bezpieczeństwo nad wodą dba Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Organizacja jest członkiem International Life Saving Federation, która od trzech lat razem ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) prowadzi działania profilaktyczne. W ramach tych działań, polski WOPR zainicjował ruch społeczny #GoBluePoland, który angażuje organizacje, podmioty publiczne i osoby prywatne. Cel jest szczytny i osiągalny – zmniejszenie liczby utonięć. Jedną z symbolicznych inicjatyw, dzięki której Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom staje się coraz bardziej znany, jest akcja oświetlania znanych i znaczących budynków kolorem niebieskim. Ma to na celu zwrócenie uwagi na problem utonięć. Pamiętajmy, że wg. danych ONZ utonięcie uważa się za jedną z 10. głównych przyczyn śmierci na świecie. Szacuje się, że rocznie na całym świecie z powodu utonięcia umiera ok. 236 tys. osób.

ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Informują o tym znaki i tablice.
  • Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana.
  • Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz.
  • Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
  • Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów, np.:  spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska).
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
  • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
  • Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku  – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
  • Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.