Zdrowie
Punkt szczepień drive thru przy Stadionie Gdańsk. Fot. Aleksander Olszak

Bez wysiadania z auta zaszczep się przeciwko COVID-19. Punkt drive-thru rusza przy Żaglowej

Punkt szczepień drive-thru przy Stadionie Gdańsk. Fot. Aleksander Olszak
05.05.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
05.05.2021

Na parkingu Stadionu Gdańsk, naprzeciwko budynku Międzynarodowych Targów Gdańskich, 5 maja 2021 r. został uruchomiony punkt szczepień drive-thru. Dziennie będzie mogło zostać zaszczepionych 300 osób. Punkt jest czynny przez 12 godzin.

Podmiotem odpowiedzialnym za szczepienie jest spółka Copernicus. W konferencji prasowej z okazji uruchomienia punktu wzięli udział m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa.

Zastrzyk bez wysiadania z auta

Na parkingu Stadionu Gdańsk ustawiono duży, biały namiot z czterema stanowiskami do szczepienia. Na razie działają dwa z nich.

Jak wyjaśnił Paweł Buczyński ze Stadionu Gdańsk: „Budowa punktu drive-thru trwała cztery dni”.

W każdym boksie jest zespół szczepiący, który odbiera wypełniony przez pacjenta kwestionariusz i wykonuje zastrzyk. Już od godziny 8 rano przed namiotem stały w kolejce pierwsze samochody i chętni do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 bez wysiadania z auta. Zaszczepiony pacjent odjeżdża na wyznaczony parking, na którym musi poczekać 20 min.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że: „nie ma innego sposobu na powrót do normalności, jak szczepienia. Współpraca miasta, samorządu województwa pomorskiego i wojewody zaowocowała uruchomieniem kolejnego punktu masowych szczepień”.

– Zapowiadaliśmy, że oprócz punktów szczepień w Ergo Arenie i Gdynia Arena będziemy tworzyć nowe miejsca w systemie drive-thru. Takie masowe punkty cieszą się dużym zainteresowaniem. Wczoraj do szczepienia zgłosiło się już 600 chętnych – mówił marszałek Mieczysław Struk. – To bardzo dobrze położone miejsce z doskonałym dojazdem – dodał Struk.

Przez cały tydzień

Szczepienia w systemie drive-thru będą wykonywane przez 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00-20.00.

– W przypadku większych dostaw będzie można zwiększyć liczbę szczepionych codziennie osób do tysiąca – zaznaczył prezes Dariusz Kostrzewa.

Jak zapisać się na szczepienie?

Wszystkie osoby, które są uprawnione i chętne, mogą zarejestrować się do punktu drive-thru za pośrednictwem specjalnej linii spółki Copernicus od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00-20.00 pod nrem tel. 58 727 01 40. Można też skorzystać z infolinii pod nrem telefonu 989 lub wchodząc na portal dotyczący szczepień.

Co przed szczepieniem powinien zrobić pacjent?

Informacja dla pacjenta punktu drive-thru:

  • spółka Copernicus organizująca punkt prosi o wydrukowanie i wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem,
  • szczepieni pacjenci i osoby towarzyszące muszą mieć osłonięte maseczką usta i nos,
  • zakaz posiadania zwierząt w pojazdach,
  • zaleca się przybycie nie wcześniej niż 10 min przed planowaną godziną szczepienia,
  • zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 min po szczepieniu na wyznaczonym parkingu poszczepiennym znajdującym się w pobliżu stanowiska szczepień.

Jak tam trafić?

Dojazd do punktu szczepień drive-thru od ul. Marynarki Polskiej do Żaglowej lub al. Macieja Płażyńskiego do ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Punkt znajduje się na parkingu stadionu, naprzeciwko budynku Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.