Kultura
Będą festiwale muzyczne i plenery malarskie. Aż 1,4 mln zł na granty dla artystów

Będą festiwale muzyczne i plenery malarskie. Granty dla artystów przyznane. Aż 1,4 mln zł

Grant otrzymali m.in. organizatorzy festiwalu filmowego Octopus. Fot. mat. prasowe Octopus Film Festival.
19.03.2021
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
19.03.2021

Mimo trwającej pandemii, na Pomorzu nie zabraknie inicjatyw kulturalnych w 2021 roku. Dzięki grantom odbędą się m.in. Jarmark Cysterski w Pelplinie, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Konkurs Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych, Globaltica w Gdyni i Octopus Film Festival. Są też plenery malarskie, wydawnictwa książkowe i czasopisma.

Granty były przyznane w otwartym konkursie ofert dla projektów z dotacją do 40 tys. zł i od 40 tys. zł.

67 projektów w 2021 roku

Do urzędu wpłynęły 182 oferty na ponad 7,5 mln zł. Zarząd województwa dofinansował 67 projektów (19 projektów w konkursie z ofertą do 40 tys. zł i 48 projektów do 40 tys. zł). Łącznie na wsparcie działań kulturalnych w ramach grantów samorząd przeznaczył 1,4 mln zł.

– To niewątpliwie dobra wiadomość, że w bieżącym roku, mimo panującej pandemii i niepowodzenia wielu projektów w roku 2020, wciąż mamy wiele mocnych wniosków od organizacji pozarządowych, dotyczących zarówno wydarzeń odbywających się cyklicznie od wielu lat, jak i zupełnie nowych, autorstwa młodych organizacji i artystów – komentuje Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UMWP. – Należy sobie tylko życzyć, by zewnętrzne przeszkody nie stanęły na drodze ich realizacji, a ewentualnie podjęte działania alternatywne, m.in. on-line, stały się inspiracją do poszukiwania nowego języka artystycznej ekspresji. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich projektów – podkreśla Zawistowski.

Co się wydarzy?

Dofinansowanie uzyskały m.in. festiwale filmowe, muzyczne, przeglądy piosenki oraz plenery malarskie. Wydane zostaną także książki i magazyny artystyczne. Wśród projektów, które otrzymały granty, znalazły się m.in. 55. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, 27. Komeda Jazz Festival, II Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”, Sopot Film Festival 2021 – 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, VIII Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”, jak również nowe inicjatywy, w tym Festiwal „Kobiety w Muzyce/Women in Music”. Nowością wśród priorytetów konkursu była kategoria warsztatów i szkoleń dla kadr kultury. Dlatego część środków została przeznaczona do rozwój osób na co dzień pracujących w różnych instytucjach kultury, trzecim sektorze i freelancerów związanych z branżą.

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwały w sprawie zlecenia organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych województwa pomorskiego w zakresie wsparcia kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Pełna lista dofinansowanych projektów znajduje się w Ogłoszeniach i komunikatach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.