Gospodarka
Okręt obrony wybrzeża typu miecznik. Fot. mat. prasowe portalu Polska Morska

BaltExpo powraca do domu. Morskie targi będą znowu organizowane przez MTG

Okręt obrony wybrzeża typu miecznik. Fot. mat. prasowe portalu Polska Morska
18.11.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
18.11.2021

Międzynarodowe Targi Morskie BaltExpo są jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez branży morskiej i offshore w Europie. Do tej pory organizatorem wydarzenia były Targi Warszawskie. Teraz, dzięki podpisanej umowie, BaltExpo ponownie będzie realizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Podpisanie umowy było możliwe dzięki wsparciu m.in. samorządu województwa pomorskiego.

Umowa została podpisana 18 listopada 2021 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo. W uroczystości wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

BaltExpo wraca do domu

Organizowane od 1982 roku targi BaltExpo od zawsze były jedną z najważniejszych imprez targowych Gdańska i Pomorza. Od ponad 10 lat organizatorem imprezy były jednak Targi Warszawskie. Teraz to się zmieni. Zrealizowany będzie wielokrotnie zgłaszany przez środowiska morskie postulat przeniesienia pełnej organizacji targów nad morze. Przygotowanie imprezy przejmą Międzynarodowe Targi Gdańskie. W negocjacjach handlowych MTG aktywnie wspierał samorząd województwa pomorskiego, który jest jednym z udziałowców spółki MTG SA oraz miasto Gdańsk.

Od lewej: Andrzej Bojanowski (prezes MTG). Mieczysław Struk (marszałek województwa pomorskiego), Grażyna Karłowska (prezes ZTW), Sławomir Majman (wiceprezes ZTW) i Andrzej Schulz. Fot. mat. prasowe MTG SA

Czym są targi?

BaltExpo to najstarsze i największe w Polsce targi i spotkania branży morskiej. Po raz pierwszy odbyły się w 1982 roku. To również jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez, obok targów SMM w Hamburgu czy Europort w Rotterdamie, tej branży w Europie. Odbywają się co dwa lata. Przez wiele lat organizowane były w gdańskiej hali Olivia. Ostatnie trzy imprezy miały miejsce już w halach AmberExpo.

Nowe targi morskie

Przejęcie organizacji BaltExpo jest elementem budowania mocnej i szeroko rozpoznawalnej marki morskiej. Warto pamiętać, że w AmberExpo odbywają się od lat choćby targi Balt Military Expo czy InterMarE South Baltic. Te wszystkie imprezy mogą wzajemnie się uzupełniać. Obecność pod jednym dachem BaltExpo, w jednym miejscu i czasie firm z branży morskiej, okrętowej, offshore i okołomorskiej to niebywała okazja do ożywienia rynku. Jak planują organizatorzy, „nowe targi morskie” będą dalej organizowane co dwa lata, co ma związek m.in. z cyklem budowy nowych jednostek pływających.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.