Atrakcje turystyczne

Najdłuższe w Polsce piaszczyste plaże, majestatyczne klify, nadmorska bryza i bezkres morza aż po horyzont – to wszystko tworzy doskonały klimat i sprzyja wypoczynkowi w Pomorskiem.

Ruchome wydmy i latarnie morskie

Wędrując brzegiem morza można podziwiać urocze porty rybackie z klimatycznymi kutrami. Ciekawym elementem pasa nadmorskiego są także doskonale zachowane latarnie morskie. Architektoniczną ciekawostką i ewenementem na skalę europejską jest sopockie molo – najdłuższe drewniane molo w Europie. Ta największa atrakcja Sopotu ma długość 511,5 m i jest ozdobą sopockiego pejzażu od 1827 r.

Zawsze warto też się wybrać do Słowińskiego Parku Narodowym. Codziennie odbywa się tam przyrodniczy spektakl o niepowtarzalnym klimacie, którego głównymi bohaterami są piasek i wiatr. Ogromne wydmy, z których najwyższa jest ponad 40-metrowa Góra Łącka, przemieszczają się z prędkością kilku metrów rocznie.

Złoto Północy sprzed milionów lat

Na czystych bałtyckich plażach warto pospacerować w poszukiwaniu bursztynu. Bursztyn, zwany jantarem lub złotem Północy, jest niezwykle cenionym materiałem jubilerskim. Powstał ponad 40 mln lat temu i jest kopalną skamieniałą żywicą drzew iglastych. Jego historię można poznać w pomorskich muzeach, a zwłaszcza w gdańskim Muzeum Bursztynu. Spragnieni przygód mogą też zaopatrzyć się w ten cenny materiał własnoręcznie podczas organizowanych co roku na Pomorzu Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztyn.

Życie w morskich głębinach

Miłośnicy fauny morskiej koniecznie muszą odwiedzić Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz Akwarium Gdyńskie. Helskie fokarium to przede wszystkim placówka naukowo-badawcza, mająca na celu odtworzenie kolonii fok szarych w basenie Morza Bałtyckiego. Akwarium w Gdyni to z kolei dom dla najciekawszych i najrzadszych gatunków ryb, płazów i gadów pochodzących z całego świata, m.in. Afryki, Azji i obu Ameryk. Trzy piętra, 68 potężnych akwariów, 1500 żywych organizmów z 250 gatunków, to tylko niektóre z atrakcji, jakie można tu zobaczyć.

Morskie opowieści

Te dwa niezwykle zasłużone statki mogłyby opowiedzieć niejedną porywającą historię: statek-muzeum – potężny trzymasztowy „Dar Pomorza” w ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Dziś jest jednym z najtłumniej odwiedzanych żaglowców na świecie. Z Anglii pochodzi natomiast niszczyciel ORP Błyskawica, zbudowany przed 1939 r. Można go zwiedzać przy skwerze Kościuszki w Gdyni, a następnie odwiedzić nową siedzibę Muzeum Marynarki Wojennej.

Perły w muzealnych kolekcjach

Stanąć przed tym sądem to niezwykłe doznanie artystyczne. Bowiem „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga to prawdziwe arcydzieło wczesnego odrodzenia. Jego namalowanie zabrało artyście prawie cztery lata. Tryptyk, który padł łupem gdańskiego kapra Pawła Beneke, przebył niezwykle długą i ciekawą drogę, aby stać się ostatecznie perłą w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W gdańskim Dworze Artusa taką perłą jest Wielki Piec, słusznie uważany za szczytowe osiągnięcie rzemiosła artystycznego renesansu. Natomiast w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie obejrzeć można inny unikat – Biblię Gutenberga. Dwutomowe wydanie, składające się z 64 kart, w oryginalnej XV-wiecznej oprawie, to jedna z najcenniejszych ksiąg na świecie. To pierwsze w Europie dzieło wykonane techniką druku.

Przemierzając Pomorskie warto odwiedzić Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku z największą na świecie kolekcją dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Choć ekspozycja zawiera głównie portrety, można też zobaczyć inne dzieła artysty, m.in. rysunki i autoportrety a także wydawnictwa, korespondencję i fotografie związane z Witkacym.

Śladami gotyckich budowli

Najsłynniejszą gotycką budowlą Pomorza jest zamek w Malborku. Wzniesiony przez Krzyżaków, imponuje swoją wielkością i architekturą. Od 1309 do 1457 r. był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego i wraz z miastem pełnił funkcję stolicy państwa zakonnego. W 1997 r. obiekt został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jako jeden z największych zespół zamkowy na świecie. Mówiąc o gotyku, trudno też nie wspomnieć o monumentalnych kościołach, np. bazylice Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, największej w Europie ceglanej świątyni, mogącej pomieścić w swoim wnętrzu 20 tys. osób.

Miejsca, gdzie zmieniała się historia

To właśnie w Gdańsku w 1980 r., Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” zapoczątkował w komunistycznej Polsce drogę ku wolności. Po dwóch tygodniach strajków rząd podpisał porozumienie z robotnikami. To właśnie wtedy, w Stoczni Gdańskiej, ideały solidarności wyruszyły w długą drogę, by zmieniać oblicze Europy i świata. Dziś upowszechnianiem dziedzictwa „Solidarności” zajmuje się specjalnie do tego powołana instytucja mająca siedzibę na terenach postoczniowych. To Europejskie Centrum Solidarności, które organizuje wystawy, koncerty, debaty i zajęcia edukacyjne.

Kolejnym miejscem, gdzie zmieniała się historia jest Westerplatte. To właśnie tu, 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa, a żołnierze broniący Westerplatte stali się symbolem samotnej walki Polaków i dzielnego oporu. Dzisiaj w miejscu tych wydarzeń stoi pomnik Obrońców Wybrzeża, kształtem przypominający wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię.

Pomorski rodowód

W Pomorskiem tradycje są ciągle żywe. Zamieszkujący te tereny Kaszubi to największa grupa etniczna, mająca odrębny, niepowtarzalny język, oryginalne zwyczaje i barwną sztukę ludową.

Prawdziwą kopalnią wiedzy o historii i życiu codziennym dawnych pokoleń są regionalne skanseny. Wśród nich warto zwrócić uwagę m.in.: na Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – najstarsze muzeum na wolnym powietrzu w Polsce, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach czy skansen w Nadolu. Latem są tam organizowane imprezy plenerowe: jarmarki etnograficzne, „czarne wesele”, warsztaty pieczenia chleba lub wyplatania wiklinowych koszy.

Odrębną grupą etniczną, z własną gwarą, tradycjami i legendami są Kociewiacy, a ich stolicą jest Starogard Gdański.

Przez rzeki, jeziora i lasy

Dużym walorem województwa pomorskiego jest różnorodność krajobrazu – od prawie płaskich obszarów nizin nadwiślańskich, poprzez pagórkowaty teren pojezierny z licznymi kompleksami leśnymi aż po przełomowe odcinki rzek.

Pomorskie to kraina wielu szlaków wodnych. Przemierzając region kajakiem lub żaglówką na pewno natkniemy się na cenne zabytki hydrotechniki i niepowtarzalne miejsca, które na długo zostaną w pamięci. Dla wszystkich miłośników spędzania czasu na wodzie powstała unikatowa sieć portów śródlądowych, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych, zwana Pętlą Żuławską. Kto woli podróżować lądem, ma do wyboru rozbudowaną sieć szlaków rowerowych.

Ważnym miejscem na pomorskiej mapie są Bory Tucholskie z drugim w województwie parkiem narodowym, w którym znajdują się liczne ścieżki piesze, rowerowe oraz nordic walking.

 

Wszystkie niezbędne informacje na temat atrakcji turystycznych województwa pomorskiego znajdziecie na naszym portalu Pomorskie.travel