Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/Blekitny-Baranek-3.png Fragment wystawy „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”

Atrakcje dla miłośników archeologicznych odkryć. Europejskie Dni Archeologii 2021

Fragment wystawy „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”. Mat. prasowy MAG
14.06.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
14.06.2021

Spotkania z archeologami, zwiedzanie z przewodnikiem, a także warsztaty dla dzieci. To atrakcje przygotowane przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku z okazji tegorocznych Europejskich Dni Archeologii. Specjalne wydarzenia będą organizowane w spichlerzu Błękitny Baranek przez cały weekend, od 18 do 20 czerwca 2021 r.

W spichlerzu Błękitny Baranek może przebywać jednocześnie 45 osób (maksymalnie po 15 osób na jednym piętrze). Obowiązuje zasada DDM: dystans, dezynfekcja i maseczka. Muzeum nie organizuje maseczek dla zwiedzających, ale dba o to, by pomieszczenia były wywietrzone, a przedmioty odkażone.

Spotkania z archeologami

W ramach popularnonaukowych spotkań w piątek, 18 czerwca 2021 r. w sali konferencyjnej spichlerza Błękitny Baranek archeolodzy zaprezentują wyniki swoich najnowszych badań dotyczących przeszłości Gdańska, Kaszub i Kociewia. Wstęp – wolny.

Program wystąpień:

  • godz. 10.00-10.30 – Wczesny i środkowy neolit na Pojezierzu Starogardzkim w świetle badań nad dolną Wierzycą i Janką (Olgierd Felczak)
  • godz. 10.45-11.15 – Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska kultury pomorskiej z obszaru Kaszub i Kociewia (Piotr Fudziński)
  • godz. 11.30-12.00 – Kamienica Szlachecka. Cmentarzysko kultury wielbarskiej na Pojezierzu Kaszubskim (Małgorzata Tuszyńska)
  • godz. 12.15-12.45 – Lastadia. Najstarsza stocznia Gdańska w świetle badań archeologicznych (Bogdan Kościński)

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

Niedawno zakończyła się gruntowna renowacja zabytkowego spichlerz Błękitny Baranek, po której powrócił on na mapę atrakcji kulturalnych Gdańska. W jego odnowionym wnętrzu znajdują się cztery wystawy stałe: „Miasto pod miastem”, „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”, „Gdańsk w świecie Hanzy” oraz „Wyspa Spichrzów w Gdańsku”. Aktualnie można zobaczyć także czasową ekspozycję „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”. Natomiast najlepiej zwiedzać muzeum razem z przewodnikiem.

Terminy zwiedzania z przewodnikiem:

  • 18 czerwca 2021 r, piątek, godz. 13.30
  • 19 czerwca 2021 r., sobota, godz. 11.30, 13.30
  • 20 czerwca 2021 r., niedziela, godz. 11.30, 13.30

W każdym oprowadzaniu może wziąć udział grupa maksymalnie 10 osób.

Oprowadzanie jest bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Wystarczy wysłać e-mail na adres: promocja@archeologia.pl. W treści maila należy podać termin, na który chcemy się zapisać: datę i godzinę. Zapisy będą prowadzone najpóźniej do czwartku, 17 czerwca (w miarę dostępności miejsc).

Fragment wystawy „Gdańsk w świecie Hanzy”

Fragment wystawy „Gdańsk w świecie Hanzy”. Mat. prasowy MAG

 

Warsztaty dla dzieci

Podczas warsztatów będzie można własnoręcznie wykonać magnetyczne zakładki do książek ozdobione średniowiecznymi motywami. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci, które umieją posługiwać się nożyczkami i klejem. Muzeum zapewnia komplet materiałów potrzebnych do wykonania zakładki.

Terminy warsztatów:

  • 18 czerwca 2021 r., piątek, godz. 14.00, 15.00

Czas trwania warsztatów wynosi ok. 45 minut. W każdym z nich może wziąć udział grupa maksymalnie 10 osób. Dzieciom do 12 roku życia musi towarzyszyć osoba dorosła. Nie ma możliwości pozostawienia dziecka bez opieki na czas zajęć. Cena udziału w zajęciach wynosi 8 zł za dziecko (płatne na miejscu), a jego opiekun wchodzi za darmo.

Obowiązują wcześniejsze zapisy. Wystarczy wysłać e-mail na adres: promocja@archeologia.pl. W treści maila należy podać godzinę warsztatów oraz liczbę osób: dzieci i opiekunów, które wezmą w nich udział. Zapisy będą prowadzone najpóźniej do czwartku, 17 czerwca (w miarę dostępności miejsc).

 

Baner Europejskich Dni Archeologii 2021

Wydarzenia na Facebooku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.