Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Artystyczne życie duńskiego miasta. Wernisaż wystawy „Aarhus – sztuka jako dialog społeczny”

Artystyczne życie duńskiego miasta. Wernisaż wystawy „Aarhus – sztuka jako dialog społeczny”

Aarhus – sztuka jako dialog społeczny

Aarhus, drugie co do wielkości duńskie miasto, jest partnerskim miastem Gdańska. W 2017 roku jest Europejską Stolicą Kultury.

 

Na wystawie zobaczymy jednak mniej oficjalne oblicze miasta i życia artystycznego tego miejsca.

 

Inna perspektywa kultury miejskiej Aarhus

W mieście realizowany jest obszerny, przygotowywany od wielu lat, program kulturalny związany z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. W większości prezentuje on wydarzenia z tzw. mainstreamu kulturalnego. A jednak Aarhus to miejsce realizacji wielu działań offowych. Sprzyja temu lokalne zaplecze edukacyjne. W mieście, oprócz państwowej Aarhus Kunstakademi, działa również prywatna Jutland Art Academy, która skupiona jest na przygotowaniu przyszłych artystów do podejmowania działań konceptualnych w sztuce. Planowana wystawa ma na celu wyselekcjonowanie i prezentację dokumentacji fotograficznej najciekawszych wydarzeń z alternatywnego życia artystycznego w Aarhus. Wystawa ta będzie próbą pokazania kultury miasta z perspektywy innej niż ta proponowana przez program Europejskiej Stolicy Kultury.

Barbara Katzin to Amerykanka urodzona w Connecticut, która w latach 80-tych wybrała Danię jako miejsce swoich studiów artystycznych. Nie przewidywała wówczas, że zwiąże się z tym krajem na stałe. Mieszka w Aarhus i zajmuje się fotografią analogową i cyfrową. Od ponad dwudziestu lat dokumentuje działania artystyczne w tym mieście: murale, akcje, działania procesualne, performance itd. Jej archiwum to ciągle nieodkryty, fascynujący zasób.

 

Wernisaż wystawy „Aarhus – sztuka jako dialog społeczny”

  • 9 stycznia 2018 r., wtorek, godz. 18.00 (wystawa czynna do 23 stycznia 2018 r.)
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury
  • Ratusz Staromiejski
  • ul. Korzenna 33/35
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.