Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/tytanic-1.jpg Tytanic, fot. mat. prasowe Fety

Artyści teatru cyrku, mimowie, tancerze, performerzy i lalkarze z 17 teatrów ulicznych. Feta w Gdańsku

Fot. mat. prasowe Fety

Przez cztery dni, od 7 do 10 lipca, wystąpią artyści z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Holandii, Finlandii, Litwy i Polski. To będą spotkania z najlepszymi teatrami plenerowymi i ulicznymi, które skłonią do wspólnej refleksji na temat zachodzących zmian i migracji oraz relacji człowieka z naturą i człowieka z człowiekiem.

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta będzie można zobaczyć zarówno duże widowiska, jak i małe kameralne spektakle, głównie w przestrzeniach parku Reagana w Gdańsku-Przymorzu.

Miejsce

Wszystkie wydarzenia wpisują się w przestrzeń natury, która współistnieje z prężnie rozwijającym się miastem. Nierzadko spektakle będą opowiadać o zagrożeniach i potencjale koegzystencji cywilizacji z przyrodą, zagrożeniu klimatycznym i wyzwaniach, którym jako społeczność miasta próbujemy dziś sprostać, w tym idei gościnności w obliczu uchodźstwa i przychodźstwa. Najbardziej palące tematy zostaną opowiedziane z ogromną dawką absurdalnego humoru przez mimów, artystów teatru cyrku, tancerzy, performerów i lalkarzy, którzy rozbawiają publiczność na całym świecie.

Feta odkrywa i rewitalizuje miejsca na spektakle, krąży po mieście szukając najlepszej lokalizacji, odkrywa nowe tereny. Festiwal gościł w Brzeźnie, na Zaspie, na Głównym Mieście, na Górze Gradowej i placu Zebrań Ludowych, na terenach Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia.

Atrakcje i spektakle

W programie znajdą się zarówno duże widowiska, jak i małe kameralne formy, a także parady. Nie zabraknie spektakli intrygujących i przełamujących granice. Pojawi się sporo produkcji z dużą dawką humoru, ale nie zabraknie też okazji do wzruszeń i refleksji – publiczność może liczyć na duże emocje. Organizatorzy przygotowali także ofertę skierowaną do najmłodszych widzów – część wydarzeń będzie miała charakter familijny. Zaplanowano dzienne spektakle na terenie parku (m.in. uwielbiany przez dzieci Teatr Barnaby oraz premierowe spektakle teatru Małe Mi).

Festiwal rozpocznie się we czwartek, 7 lipca2022 r. Spektaklem otwierającym będzie „Eurydyka” poznańskiego Teatru Biuro Podróży w reżyserii Pawła Szkotaka, z muzyką Łukasza Matuszyka. To ich najnowszy spektakl, który powstał w czasie pandemii. To artystyczna reakcja na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby, nawiązująca do mitologicznych bohaterów Orfeusza i Eurydyki.

Festiwalowy plakat i mural

Na ogłoszony konkurs wpłynęło aż 215 propozycji. Do drugiego etapu wybrano 26 prac. Do ścisłego finału przeszły trzy. Zwyciężył plakat Sylwestra Kluszczyńskiego z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pokonkursowa wystawa plakatu Feta 2022 jest zróżnicowana i kolorowa, prezentuje 26 tegorocznych projektów utalentowanych autorek i autorów.

W tym roku Feta obchodzi 25. urodziny. Pod koniec 2021 r. na bloku przy ul. Bajana 11 na gdańskiej Zaspie powstał mural zaprojektowany przez Patryka Hardzieja, upamiętniający 25-lecie festiwalu teatralnego.

Początki Fety

Festiwal miał być jednorazowym wydarzeniem uświetniającym tysiąclecie Gdańska obchodzone w 1997 r. Teatralną imprezę uznano wtedy za najlepsze wydarzenie kulturalne gdańskiego roku milenijnego, stąd decyzja o jej kontynuacji w latach kolejnych. To było ćwierć wieku temu. Podczas festiwalowych edycji nie brakowało momentów spektakularnych i wartych zapamiętania. Takim wydarzeniem był z pewnością występ (2002 r.) hiszpańskiego teatru Xarxa i przedstawienie „Veles e vents”, które miało swoją premierę podczas otwarcia tunelu pod kanałem La Manche. Kilka lat później wystąpił norweski teatr Stella Polaris, który w 1994 r. wziął udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta

  • 7-10 lipca 2022 r.
  • park im. Prezydenta Ronalda Reagana
  • Gdańsk-Przymorze

Więcej informacji znajduje się na stronie Festiwalu Feta

Organizatorem Fety jest Klub Osiedlowy Plama, działający w ramach Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Feta, plakat. Fot. mat. prasowe Fety

Fot. mat. prasowe Fety

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.