Ponieważ podczas wakacji spada liczba honorowych dawców krwi, a rośnie liczba wypadków, stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie tego życiodajnego leku. Niestety nie można go zastąpić niczym innym. Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz w oddziałach terenowych w: Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Kościerzynie, Kartuzach i Gdyni. Nie czekaj i już dziś udaj się do jednego z tych punktów.
Dowiedz się, kto może oddać krew i jak przygotować się do tego.
Jakie są grupy krwi?
Są cztery podstawowe grupy krwi: 0, A, B, AB, które mogą się różnić antygenami Rh+ lub Rh-. Najwięcej Polaków ma grupę A Rh+, za to najrzadziej występuje AB Rh-. Od lat stacje krwiodawstwa zwłaszcza latem apelują o oddawaniE krwi. Chodzi o to, że chętniej podróżujemy i w konsekwencji wydarza się więcej wypadków. A według portalu krew.info spośród 21 wymienionych polskich miast, właśnie w naszym województwie, a konkretnie w Gdańsku i Słupsku jest najtrudniejsza sytuacja.
Jakich grup krwi brakuje?
Według danych ze strony internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (RCKiK) brakuje praktycznie wszystkich grup krwi. Bardzo niskie są zapasy grup: 0 RhD+, 0 RhD – oraz B RhD-, a niskie A RhD+, A RhD-, B RhD+ i AB RhD-. Jedynie dużo jest zapasów krwi grupy AB RhD+, w tym wypadku pracownicy stacji pobierają tylko płytki krwi i osocze (stan na 28 czerwca 2022 r.).
Kto i ile krwi może oddać?
Krew może oddać osoba pomiędzy 18. a 60. r.ż., która czuje się zdrowa i waży przynajmniej 50 kg. Czasowo z możliwości oddania krwi wykluczają m.in.: niektóre leki, szczepionki lub choroby. Natomiast na stałe dyskwalifikują np.: żółtaczka, malaria czy alkoholizm. Szczegółowe wytyczne zajdziesz na stronie internetowej RCKiK. Jednorazowo możesz oddać 450 ml pełnej krwi. Proces ten trwa od 7 do 10 min. Krwi nie można przechowywać w nieskończoność. Okres jej ważności wynosi 35 dni. Kobiety mogą oddawać krew cztery, a mężczyźni sześć razy w roku.
Co zrobić przed, a co po oddaniu krwi?
W dniu, w którym zamierasz oddać krew, zjedz lekki i niskotłuszczowy posiłek. Wypij też ok. 1 litra wody. Zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Po oddaniu krwi, otrzymasz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (8 tabliczek czekolady). Co ważne, po oddaniu krwi, unikaj wysiłku fizycznego np.: nie uprawiaj sporu, nie korzystaj z sauny i solarium. Nie noś ciężkich przedmiotów w ręce, z której pobierana była krew. Do końca dnia wypij w sumie ok. 2- 2,5 litra płynów (bezalkoholowych).
Korzyści płynące z krwiodawstwa
To dobrowolne i społeczne działanie, dzięki któremu twoja krew może uratować czyjeś życie. W dniu oddania krwi przysługuje ci zwolnienie z pracy lub nauki. Honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników, przysługuje 33-proc. ulga na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego. Ponadto, podatnik ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi od dochodu (przychodu) dla honorowych krwiodawców. Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Osoby, które musiały dojechać do punktu poboru krwi, otrzymują zwrot za bilet. Krwiodawca ma też bezpłatnie wykonaną morfologię, badania wirusologiczne i oznaczoną grupę krwi.