Radczyni prawna, menadżer, wykładowczyni, która zajmuje się ochroną zdrowia. Od 2017 r. jest prezeską Szpital Pomorskich. Jolanta Sobierańska-Grenda została 14. ministrem zdrowia.
Sobierańska-Grenda zastąpi na stanowisku Izabelę Leszczynę. Informację tę przekazał podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.
– Gratuluję i cieszę się z tej nominacji! – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jolanta Sobierańska-Grenda to osoba z ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu i restrukturyzacji placówek medycznych. Doskonale radziła sobie z trudnymi wyzwaniami takimi jak zadłużenie szpitali powiatowych czy podział zadań między POZ a szpitalami. Nie było chyba w historii ministra zdrowia osoby z tak dużym doświadczeniem w przekształceniach szpitali. Od kilku lat zarządza Szpitalami Pomorskimi, które świetnie funkcjonują. Jej dotychczasowe osiągnięcia i zaangażowanie świadczą o tym, że sprawdzi się na stanowisku ministra zdrowia, a jej pomysły spotkają się z akceptacją premiera – dodał marszałek Struk.
Bogate doświadczenie
Jolanta Sobierańska-Grenda urodziła się 17 lipca 1973 r. w Malborku. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i uzyskała aplikację radcy prawnego. Ukończyła studia MBA dla Kadry Medycznej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W 2024 r. uzyskała tytuł doktora z ekonomii i finansów UG. Rozprawa dotyczyła pomorskiego modelu restrukturyzacji szpitali należących do samorządu województwa pomorskiego wdrażanego od 2011 r.
Ma bogate doświadczenie zawodowe. Pełniła m.in. stanowisko sekretarza powiatu malborskiego (1999-2011). Była także dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2011-2017), gdzie nadzorowała przekształcenie szpitali marszałkowskich w spółki prawa handlowego. Zajmowała się restrukturyzacją szpitali, skutecznie pozyskiwała środki zewnętrzne dla podmiotów medycznych. Od 2017 r. jest prezesem Szpitali Pomorskich.
Zarządzając Szpitalami Pomorskimi przeprowadziła proces konsolidacji czterech placówek — dwóch w Gdyni (Szpital św. Wincentego a Paulo, Szpital Morski im. PCK), jednej w Wejherowie (Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy) oraz Gdańsku (Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych)— tworząc sprawnie funkcjonujący podmiot medyczny pod nazwą Szpitale Pomorskie, którego prezesem jest od 2017 r.
Ponadto, jest wykładowczynią na kursach i studiach MBA dla kadry medycznej m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Kilka miesięcy temu została laureatką nagrody Kobieta Rynku Zdrowia 2025. Tym samym znalazła się wśród 67 najbardziej, zdaniem jury, wpływowych kobiety, które pracą i działaniami przyczyniają się do rozwoju ochrony zdrowia w Polsce oraz rozwoju medycyny. Prywatnie żona, mama i babcia.
Skład Rady Ministrów
Premier Tusk w środę, 23 lipca 2025 r. ogłosił skład zrekonstruowanego rządu. Kto w nim się znalazł? Obok premiera Donalda Tuska będzie trzech wicepremierów. Są to: minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ministrowie, poza Jolantą Sobierańską-Grendą (zdrowie), to: Andrzej Domański (finansów i gospodarki), Lech Żurek (sprawiedliwości), Maciej Kierwiński (spraw wewnętrznych i administracji), Wojciech Balczun (aktywów państwowych), Jakub Rutnicki (sportu), Marcin Kulasek (nauki i szkolnictwa wyższego), Miłosz Motyka (energii), Barbara Nowacka (edukacji), Stefan Krajewski (rolnictwa i rozwoju wsi) Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (rodziny, pracy i polityki społecznej), Dariusz Klimczak (infrastruktury), Paulina Hennig-Kloska (klimatu i środowiska), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (funduszy i polityki regionalnej), Marta Cienkowska (Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Tomasz Siemoniak (członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych) oraz Maciej Berek (członek Rady Ministrów). Po rekonstrukcji zamiast 26, będzie 21 ministerstw.