Od 1 października 2025 r. podstacja pogotowia ratunkowego w Gdańsku zostanie przeniesiona na teren Portu Lotniczego Gdańsk. Dzięki temu mieszkańcy i chorzy z obsługiwanej przez ten zespół okolicy nie stracą dostępu do pomocy medycznej. Co ważne, czas dojazdu ambulansu nie ulegnie wydłużeniu.
Informacja o zmianie siedziby pogotowia została przekazana na lotnisku 14 lipca 2025 r. W wydarzeniu wziął udział m.in. wicemarszałek województwa Leszek Bonna i wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Nowa siedziba
Zespół Ratownictwa Medycznego wraz z karetką został przeniesiony z ul. Harfowej 58 na ul. Słowackiego 200 do pomieszczeń wynajmowanych od Portu Lotniczego Gdańsk. Zmiana była konieczna, ponieważ dotychczasowa umowa najmu została wypowiedziana w związku z planowaną inwestycją właściciela obiektu związaną z obroną cywilną. Dyrekcja pogotowia rozpoczęła poszukiwania nowego miejsca w pobliżu dotychczasowej lokalizacji.
– Prośba o pomoc skierowania do zarządu gdańskiego lotniska spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem. Wskazano nam pomieszczenia spełniające wszystkie wymogi siedziby ZRM. Miejsce to jest optymalne, bo umożliwia szybką interwencję medyczną na lotnisku i dojazd do innych rejonów Matarni, a także szybkie dotarcie karetki z pacjentem do szpitala – tłumaczył dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku Wiktor Tyburski.
W nowym miejscu dostępne są: biuro, pomieszczenia socjalne, sanitariaty, gabinety, apteka oraz miejsce postoju karetki z szybkim dostępem i zasilaniem. Karetka będzie zaparkowana blisko terminala, umożliwiając szybki wyjazd i reakcję.
– To bardzo dobra wiadomość. Port Lotniczy Gdańsk, odpowiadając na potrzeby mieszkańców i turystów, udostępnił stacji pogotowia ratunkowego pomieszczenia na podstację oraz miejsce do stacjonowania karetki. To wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo, a osoby potrzebujące pomocy będą mogły ją otrzymać znacznie szybciej – podkreślił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.
Jak wyjaśnił prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Tomasz Kloskowski: „Udostępniamy te miejsca za symboliczną złotówkę. Nie zależy nam na zysku, lecz na tym, by pomagać” – dodał Kloskowski.
- Fot. Dorota Kulka
Szybka pomoc wciąż blisko
Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) ma obsługiwać Matarnię oraz może zostać zadysponowany do każdego zdarzenia niezależnie od rejonu, jeśli jest najbliższy miejsca zdarzenia. Do tej pory karetka z Matarni była zadysponowana zgodnie z wojewódzkim planem działania także do Cedr Wielkich, Gdańska, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego, Pszczółek, Sopotu, Przodkowa, Trąbek Wielkich, Gdyni oraz Kątów.
ZRM na lotnisku to zespół podstawowy (dwóch ratowników i kierowca), który zapewnia całodobową pomoc. Zespół z Matarni w 2024 r. do pacjentów wyjeżdżał 2433, a do 30 czerwca 2025 r. – 1149 razy.
To będzie druga karetka
Port Lotniczy Gdańsk ma własne zabezpieczenie medyczne. W Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej pracuje 11 ratowników. Najczęściej pomagają pasażerom przy: zasłabnięciach, bólach w klatce piersiowej, urazach i stanach po spożyciu alkoholu. Zdarzają się też zatrzymania krążenia. Jeśli stan pacjenta wymaga hospitalizacji, po wstępnej pomocy, wzywają karetkę ZRM. Lotnisko ma też własną karetkę z dobrym wyposażeniem.
Pogotowie w liczbach
SPZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsk ma 15 podstacji, jedną główną i jedną sezonową w Sobieszewie. Znajdują się w następujących lokalizacjach:
- Elizy Orzeszkowej 1,
- Nowe Ogrody 1/6,
- Słowackiego 212,
- Chłopska 7,
- Na Zaspę 57,
- Jana Pawła II 50,
- Słowackiego 79A,
- Słowackiego 200 (Port Lotniczy Gdańsk),
- Bulońska 18,
- Siennicka 30/40,
- Beniowskiego 7,
- Trakt św. Wojciecha 253,
- Przemyska 21,
- Spacerowa 49,
Kolonijna 2 (sezonowo).
Jak powiedziała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz w naszym regionie jest 113 ZRM-ów, w tym 13 specjalistycznych, w których poza ratownikami i pielęgniarzami jest lekarz.
– W ciągu ostatniego półtora roku o dziewięć wzrosła liczba ZRM. Dzięki temu jesteśmy bezpieczniejszym województwem – dodała Rutkiewicz.
Warto dodać, że wojewoda nadzoruje ratownictwo medyczne, zaś samorząd województwa je realizuje.
Pogotowie w Gdańsku posiada 25 ambulansów, w tym siedem rezerwowych i trzy motocykle. W podstacjach jest 18 Zespołów Ratownictwa Medycznego, jeden sezonowy (Sobieszewo) oraz cztery czasowe (12 h na dobę). Warto dodać, że kilku punktach stacjonują dwa ZRM-y. W gdańskim pogotowiu pracuje dziewięciu lekarzy, 180 ratowników. Średnia liczba wyjazdów na dobę wynosi 112, zaś maksymalna liczba wyjazdów w ciągu doby pojedynczego ZRM to 16-17. Czas na wyjazd w kodzie pierwszym (stan zagrożenia życia) to minuta (wyjazd na sygnale), a w kodzie drugim (pozostałe przypadki) to trzy minuty (bez sygnału). Maksymalny czas dotarcia do poszkodowanego to 15 minut.
Statystyki
W 2024 r. pogotowie wyjeżdżało do pacjentów prawie 41 tys. razy, w tym stanów zagrożenia zdrowia było 18 tys. Spośród 27 tys. pacjentów, którzy trafili do szpitali przetransportowanych do UCK było: (9480), Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (7272), Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku (6547), Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza (1580) oraz 7. Szpitala Marynarki Wojennej (343). Dla porównania pogotowie w 2023 r. wyjeżdżało 35 492 razy. Najczęściej pomocy udzielano w domach pacjentów (25 227), a najrzadziej w szkołach (394).