Porozumienia zostały podpisane w sali Niebo polskie 11 lipca 2025 r. W wydarzeniu wzięli udział członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik i starostowie powiatów.

Zaszczepią prawie 4300 seniorów

W kwietniu 2025 r. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała przygotowany przez województwo pomorskie program polityki zdrowotnej. Program szczepień przeciwko krztuścowi będzie realizowany we współpracy z powiatami. Co ważne, wszystkie powiaty zdecydowały się współfinansować w 50 proc. szczepienia dla mieszkańców. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 550 tys. zł, tyle samo wydadzą powiaty.

– Samorząd województwa przeprowadzi konkurs na koordynatora szczepień na terenie całego województwa i sfinansuje 50 proc. kosztów szczepień. Powiaty podpiszą porozumienia z wybranym koordynatorem i przekażą pozostałe 50 proc. dotacji na szczepienia – wyjaśnia członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik. – Konkurs chcemy ogłosić jeszcze w lipcu, aby szczepienia rozpoczęły się w tym roku – dodaje Adam Gawrylik.

Łącznie zaszczepionych ma zostać prawie 4300 osób. Z tego w tym roku około 1300.

 

Szczepienia pomagają

Szczepienia ochronne pozostają najskuteczniejszą metodą zapobiegania kokluszowi, zwłaszcza u osób najbardziej narażonych – seniorów z chorobami płuc. Zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk podkreśla, że program to nie tylko ochrona przed chorobą, ale także przeciwdziałanie powikłaniom i ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii. W Polsce szczepienia przeciwko krztuścowi są obowiązkowe dla dzieci i młodzieży do 19. r. ż., natomiast dorośli powinni korzystać z szczepień przypominających, szczególnie kobiety w ciąży, osoby starsze i pracujące z małymi dziećmi. Jednak wciąż wiele osób dorosłych rezygnuje z tej formy profilaktyki, co jest powodem do niepokoju.

Choroba, która cyklicznie powraca

Krztusiec, czyli koklusz – to ostra, wysoce zakaźna choroba układu oddechowego, przenoszona drogą kropelkową. Jest bardziej zaraźliwa niż ospa wietrzna. Charakteryzuje się przewlekłym, suchym kaszlem, który może trwać nawet do czterech miesięcy, stąd chorobę nazywa się też 100-dniowym kaszlem. Okres wylęgania wynosi od 5-10 dni, a czasem nawet do trzech tygodni. W pierwszych trzech tygodniach choroby zakaźność wynosi aż 85 proc. Cyklicznie, co 3-5 lat, występują większe ogniska epidemiczne, z którymi właśnie teraz mamy do czynienia. Obecnie województwo pomorskie znajduje się w czołówce regionów najbardziej dotkniętych epidemią.

Alarmujące statystyki

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, w Polsce od stycznia do 15 grudnia 2024 r. zarejestrowano 30 684 przypadków krztuśca. To ponad 35-krotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r., kiedy odnotowano 871 przypadków. W województwie pomorskim nastąpił skokowy wzrost zachorowań. W 2023 r. były: 62 przypadki, co oznacza zapadalność 2,63 na 100 tys. mieszkańców. A już do 15 sierpnia 2024 r. odnotowano 3372 przypadki (zapadalność 133,8 na 100 tys.), co stanowi ogromny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
Obecnie województwo pomorskie po łódzkim (96,7 przypadki na 100 tys. mieszkańców) zajmuje drugie miejsce w Polsce (81,2) pod względem liczby zachorowań na koklusz. Podjęte działania, takie jak darmowe szczepienia dla seniorów z chorobami płuc, są kluczowe w walce z epidemią krztuśca.