Już w najbliższą sobotę, 5 lipca, Kaszubi z całego świata zjadą do gminy Szemud na XXVI Światowy Zjazd Kaszubów. Wydarzenie zapowiada się pięknie pod względem programu i pogody. Coroczne zjazdy to święto rdzennej ludności Pomorza, pełne uroczystości, zabawy i wspólnej radości. Święto rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 i potrwa do późnych godzin wieczornych. W ciągu dnia odbędzie się próba bicia rekordu w grze na diabelskich skrzypcach, a zakończeniem odbędzie się plenerowy koncert z udziałem gwiazd: Weroniki Korthals i Małgorzaty Ostrowskiej.
Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są od 1999 roku na pamiątkę zjednoczenia gmin kaszubskich w granicach województwa pomorskiego. Co roku gospodarzem imprezy jest inna kaszubska miejscowość. Jednym z symboli zjazdu jest pociąg specjalny Transcassubia, którym również w tym roku pojedzie wielu uczestników.
Wigilia z „Kamerdynerem” w Łebnie
Szemud wraz z całą gminą przygotowuje się na Światowy Zjazd Kaszubów już od kilku miesięcy. Nic dziwnego, bo to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kaszubskich imprez. Z tej okazji w Szemudzie przez cały rok odbywają się tematyczne spotkania, koncerty, zawody sportowe, niedawno w konkursie „Przegląd piosenki kaszubskiej – Na kaszëbską nótã” zmagali się twórcy autorskich wersji „Kaszubskich nut”. Choć tegoroczny Światowy Zjazd Kaszubów rozpocznie się w sobotę, to atmosferę święta będzie można poczuć już w piątek po południu. Organizatorzy zapraszają na oficjalną wigilię zjazdu do Łebna. Otwarcie o 17.30 mszą świętą, później odsłonięcie tablic pamiątkowych, uroczysty przemarsz i biesiada z zespołami ludowymi. Od 19.30 możemy kibicować meczowi piłkarskiemu. Drużyna gminnych samorządowców zmierzy się z zawodnikami WKS Barka Łebno. Na koniec nie lada atrakcja, którą będzie plenerowy seans filmu „Kamerdyner”.
Jak dojedziemy w sobotę?
Jeśli wybieramy się samochodem to będzie czekać na nas 9 parkingów. Trzy parkingi będą przy szkole, dwa w okolicach kościoła, ale największy będzie urządzony na placu nieopodal Urzędu Gminy. Rozległy teren ograniczony ulicami Błaszkowskiego, Unii Europejskiej i ks. Chodzińskiego to najbardziej optymalny wybór, jeżeli chodzi o pozostawienie pojazdu. Stąd już niedaleko do stadionu, gdzie odbędą się główne uroczystości. W Szemudzie nie ma stacji kolejowej, ale to nie znaczy, że musimy zrezygnować z tradycyjnego przejazdu pociągiem Transcassubia. Skład wyruszy z Kartuz o 6.15 i dotrze do Luzina o 8.45. Ze stacji do punktu docelowego pasażerów dowiozą podstawione autobusy. Powrotny kurs Transcassubii wyruszy z Luzina o 18.52. W tym roku obowiązują bilety na przejazd wg. taryfy pomorskiej. Za przejazd z Kartuz zapłacimy 23 zł, o ile nie korzystamy ze zniżek. Na terenie gminy Szemud będą uruchomione dwie specjalne linie autobusowe. ZK1 z Koleczkowa przez Bojano i Kielno (odjazdy o 12.00, 14.00 i 17.00, powroty o 16.30, 18.30 i 20.30) oraz ZK3 z Warzna przez Jeleńską Hutę (odjazdy o 12.58 i 14.58, powrót o 19.30 lub 21.30).
Fajerwerki będą
Niezmiennym i zawsze obecnym elementem każdej edycji zjazdu pozostaje wyjątkowa atmosfera i doświadczenie wspólnotowości, odczuwane przez każdego w indywidualny sposób. Zjazdy jednoczą i pozostawiają piękne wspomnienia na cały rok. Przemarsze, śpiewy, biesiady, rozmowy, koncerty, zastawione stoły, kolorowe stragany, ogrody literatury i wiele innych atrakcji sprawią, że każdy gość znajdzie coś dla siebie. Wieczorem czeka nas pokaz sztucznych ogni, zatem zapowiada się wystrzałowa zabawa.
Tegoroczny harmonogram wygląda następująco:
10.30 msza święta
12.00 przemarsz na stadion
13.00 uroczyste otwarcie
od 13.00 Ogrody Literatury w Centrum Samorządowym
14.00 orkiestra dęta, zespół „Koleczkowianie”
15.00-15.30 Bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabielskich skrzypcach Kaszebscze Jezora
15.45-19.00 Weronika Korthals, Majtki Bosmana, Fucus, Kaszubska Influencerka
19.30 Małgorzata Ostrowska z zespołem
21.00 B.R.O.
22.00 pokaz fajerwerków
22.15 D.J. Baron
Czy diabelskie skrzypce dadzą radę?
To jeden z najbardziej charakterystycznych dla Kaszub instrumentów obrzędowych. Diabelskie skrzypce, bo o nich mowa, to instrument perkusyjny, a nie smyczkowy. Ma swoje analogie w wielu miejscach Europy, nawet nazwa często jest identyczna, jak np. Teufelsgeige w krajach niemieckojęzycznych. Charakterystyczny odgłos wybijanego nim rytmu jest nieodłącznym tłem wielu kaszubskich utworów ludowych. W ramach Dnia Jedności Kaszubów w Szemudzie będziemy świadkami próby bicia rekordu w jednoczesnej grze na ponad 100 diabelskich skrzypcach i z całą pewnością będzie to niezwykłe doświadczenie. Muzycy będą grać „Kaszëbsczé jezora”, jeden z najbardziej znanych kaszubskich utworów ludowych.