Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe polega na przeprowadzaniu serii badań nad gatunkami, metodami i panującymi warunkami pogodowymi w danym regionie, co pozwoli na stworzenie „Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa”. Umowę o wartości 100 000 zł na dofinansowanie PDO podpisali członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik i dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Roślin w Karzniczce Jarosław Kapiszka.
PDO to badania i ocena wartości gospodarczej odmian gatunków roślin wpisanych do Krajowego rejestru lub Wspólnotowych katalogów odmian. Badania prowadzi się dla preferowanych, ważnych gospodarczo odmian gatunków roślin. – Wieloletnie badania w ośrodku w Karzniczce służą do opracowywania listy odmian zalecanych (LOZ) do uprawy w naszym regionie. Takie listy pomagają rolnikom w wyborze odmian roślin uprawnych, zwiększając efektywność upraw i umożliwiając dostosowanie produkcji do konkretnych warunków – tłumaczy członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik.
Wprowadzając nowe odmiany roślin, nie wiadomo, jak zachowają się w danych warunkach środowiskowych i agrotechnicznych. A wyniki PDO umożliwiają wybór najbardziej wartościowych odmian. – Uzyskane do tej pory wyniki badań dotyczące żyta czy pszenicy potwierdzają, że doświadczalnictwo się sprawdza – podkreśla dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Krzysztof Pałkowski.
Wyniki badań zapisane w broszurze rozsyłane są co roku do izb rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego i starostw w celu rozpropagowania ich wśród rolników i producentów. Broszury są też dostępne nieodpłatnie w Departamencie Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.