Przypomnijmy, że do 25 kwietnia m.in. producenci żywności, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa rolne mogły zgłaszać produkty, które brały udział w konkursie.

Nowe konkursowe zasady

Konkurs odbył się już po raz 13. Jego celem było popularyzowanie dziedzictwa kulinarnego naszego regionu, a także budowanie marki pomorskiej żywności. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie spośród wszystkich zgłoszonych produktów komisja konkursowa wybrała produkty, które otrzymały nominacje i przeszły do drugiego, finałowego etapu. I właśnie finał miał miejsce w restauracji Tabun w Otominie 22 maja 2025 r. Warto dodać, że w tegorocznej edycji konkursu zmieniony został sposób prezentowania produktu. Chodziło o to, że producent osobiście eksponował i omówił proces wytwarzania produktu, który zgłosił do konkursu.

Smakowite obrady

W tym roku członkowie komisji nie mieli łatwego zadnia, bo do oceny były aż 33 produkty z pięciu kategorii. I tak na przykład w kategorii produkty pochodzenia zwierzęcego (produkty i przetwory mięsne, z ryb, mleczne i miody) o laur marszałka walczyły m.in.: salceson biały łopatkowy, szczupak faszerowany w galarecie i twaróg z mleka koziego. Z kolei w kategorii produkty pochodzenia roślinnego (przetwory owocowe, warzywne i z grzybami) znalazły się m.in.: ocet probiotyczny, ogórki chrupaki czosnkowe oraz syrop z aronii z nutą pomarańczy. Natomiast w kategorii produkty zbożowe i cukiernicze były m.in.: biała czekolada z rokitnikiem i ciastem kataifi, jeż róż i chleb dziemiański z czosnkiem niedźwiedzim. Wśród napojów regionalnych warto wymienić m.in.: Johannes, maślankę farmerską z Radostowa oraz Bytów Jasne Pełne. Do kategorii inne produkty regionalne (łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi) zgłoszone zostały m.in.: lody z rokitnika z gruszką, kaczka z żurawiną i złotą renetą oraz papryczki antipasti w oleju porowym.

– To był naprawdę trudny wybór. Poziom, jaki prezentowali uczestnicy tegorocznej edycji konkursu o Bursztynowy Laur Marszałka, był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy stanęli wspięli się na Kulinarny Moubnt Everest. Prześcigali się w pomysłach, jak sprostać konkursowym wymaganiom i zaskoczyć jurorów. Nie tylko pięknie prezentowali zgłoszone do konkursu produkty, ale też opowiadali o nich. Produkty zachwycały nie tylko wyglądem, ale i smakiem. W przypadku niektórych kategorii mieliśmy burzliwe dyskusje – opowiada jedna z jurorek Lucyna Szczodrowska-Pazik z Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

A tego, kto podbił podniebienie jurorów i zdobył laury marszałka, tego dowiemy się podczas gali finałowej 27 czerwca 2025 r. Przypomnijmy, że laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii oprócz statuetki Bursztynowego Lauru Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymają nagrodę finansową w wysokości dwóch tys. zł brutto.

Ponadto, podczas Konkursu o Bursztynowy laur Marszałka Województwa Pomorskiego odbywa się 24. edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów, który jest organizowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. I w nim wyłonionych jest kilka produktów, które otrzymały nominację do ogólnopolskiej nagrody kulinarnej Perła 2025. Zwycięzców poznamy podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu, które odbędą się 26-28 września.