Wydarzenie będzie połączone z Europejską Nocą Muzeów, podczas której będzie można zwiedzać zagrodę nr 8 w godz. 12.00-22.00.

Skąd pomysł na promocję?

Przed II wojną światową szparagi były chętnie uprawianym i spożywanym na ziemi słupskiej warzywem. Tradycja ta zamarła po 1945 r., ale pracownicy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie postanowili ją reaktywować.

– Od 2009 r., organizując biesiadę, staramy się na nowo promować walory zdrowotne i smakowe szparagów. Chodzi m.in. o  przywrócenie na pomorskich stołach szparagów w różnych odsłonach m.in. zup ze szparagów, szparagów w sosie holenderskim czy zawijanych w boczku – zachęca Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Szparagowe święto to też okazja do popularyzacji atmosfery, w której uczestnicy będą mogli doświadczyć spokoju, relaksu i docenić prostotę życia zgodnie z ideą slow life, slow tourism czy slow travel.

Odkryjmy smak szparagów przy dźwiękach muzyki

W swołowskim skansenie zaplanowano prawdziwą ucztę. Będzie można spróbować szparagów pod różnymi postaciami m.in.: grillowanych, smażonych, pieczonych. A do tego podpatrywać prawdziwych mistrzów kulinarnych przy pracy i przy okazji zdobyć wiedzę dotyczącą tradycji jedzenia szparagów w dawnej kuchni pomorskiej i korzyści wynikających z ich spożywania. Talenty kulinarne zaprezentują też koła gospodyń wiejskich, które zaserwują potrawy na ciepło i na zimno ze szparagami w roli głównej m.in. zupy oraz przekąski.

– To niepowtarzalna okazja, żeby odwiedzić Swołowo, poczuć klimat pomorskiej wsi i odkryć smak szparagów! Dlatego zapraszam na wielką biesiadę kulinarną – zachęca marszałek województwa Mieczysław Struk.

Warsztaty, ognisko i muzyka pod gołym niebem

W ogrodzie odbędą się m.in. warsztaty kiszenia szparagów i wspólne gotowanie na kaflowej kuchni według dawnych pomorskich przepisów. Ponadto, będzie wiele stoisk, w których można kupić wyroby lokalnych twórców. A miłośnicy zdrowej żywności będą mogli zaopatrzyć się u lokalnych producentów w m.in.: sery, oleje, kiszonki, przetwory i miody. Ale to nie wszystko! Najmłodsi goście skansenu będą mogli wziąć udział w zawodach zbierania szparagów czy planszowej grze Spy Guy Pomorskie. Wszyscy, bez względu na wiek, będą mogli w godz. 12.00-22.00 zwiedzić zagrodę nr 8.

Cały dzień ze sceny będzie płynąć muzyka. O oprawę muzyczną zadba kaszubska kapela Tuba Band, a od godz. 19.00 zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Sztetl. Natomiast po zachodzie słońca będzie ognisko i biesiadowanie pod gołym niebem.

Warzywo, które przeżywa renesans

Dawniej szparagi, jako ekskluzywne warzywa, były dostępne tylko dla zamożnych. Obecnie są jednymi z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych kulinarnych symboli wiosny, pomimo że sezon na nie jest krótki, gdyż trwa od polowy kwietnia do czerwca. Jaki jest szparag? Jędrny, smukły, chrupiący, biały, zielony lub fioletowy. Ma wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne. Co ważne, jest niskokaloryczny. Sto gramów to zaledwie około 20 kcal, co w połączeniu z wysoką zawartością wody, błonnika i białka sprawia, że są idealnym składnikiem diety osób dbających o sylwetkę.

Zdrowe warzywo

Ze względu na krótką trwałość uchodzą za warzywo luksusowe. Mimo to ich popularność systematycznie rośnie. Szparagi są zdrowe, bo bogate w witaminy: A, B, C, D i E, które m.in. poprawiają wygląd włosów i paznokci, a także kwas foliowy wspomagający pracę układu krążenia. Zawierają też wapń i fosfor, przez co wzmacniają kości i zęby. Szparagi mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co przyczynia się do zmniejszenia stresu i poprawy pracy układu krążenia. Natomiast zawartość asparaginy działa moczopędnie. Nie wszyscy wiedzą, że są też afrodyzjakiem, bo znajdujące się w nich fitoestrogeny, czyli naturalne hormony roślinne, działają podobnie jak estrogen.

Kolor ma znaczenie

Zielone odmiany szparagów, które rosną na powierzchni, dostarczają witaminę C oraz witaminy z grupy B. Ich spożywanie sprzyja obniżeniu ciśnienia i zapobiega cukrzycy typu drugiego. Zawarte w tym zielonym warzywie saponiny sterydowe mają też działanie immunomodulujące i wspierające regenerację tkanek po intensywnym wysiłku fizycznym. Aby w pełni wykorzystać obecność witaminy E i beta-karotenu, zaleca się podawanie szparagów z niewielką ilością tłuszczów, np. oliwy z oliwek. Natomiast białe szparagi rosną pod ziemią, ale mają twardszą, włóknistą skórkę przez co wymagają obierania. Ze względu na niższą zawartość puryn, są bezpieczniejszym wyborem dla osób z dną moczanową. Z kolei fioletowe odmiany zawierają dużo przeciwutleniaczy, charakteryzują się szczególnie dużą zdolnością neutralizacji wolnych rodników, co przekłada się na ich większy potencjał ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.

Szparagowe święto i Noc muzeów

  • 17 maja 2025 r., sobota, godz. 12.00.-22.00
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, oddział Muzeum Pomorza Środkowego
  • Swołowo 8, zagroda nr 8
  • wstęp na imprezę 10 zł (bilet upoważnia również do zwiedzania Zagrody nr 8), dzieci do 7 lat bezpłatnie!