Zbliża się 20. edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Tradycyjnie do wielu organizowanych z tej okazji wydarzeń dołączy także możliwość zwiedzania sali, w której znajduje się malowidło „Niebo polskie”. Tym razem będzie ono jednak inne niż zwykle. Wejścia w sobotę, 17 maja 2025 r. zaplanowano o godz. 21.00 i 22.30.
„Niebo polskie” to patriotyczny fresk, który powstał w auli Gimnazjum Polskim w Gdańsku w 1938 r., a stworzyli go dwaj artyści Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, oryginalne dzieło na początku II wojny światowej zostało doszczętnie zniszczone.
Kilka lat temu podczas remontu budynku dawnego gimnazjum, należącego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, postanowiono je odtworzyć. Tego trudnego zadania podjął się zespół pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Dzięki ich pracy na początku maja 2018 r. aula z „Niebem polskim” została ponownie udostępniona publiczności.
Z przewodnikiem do gwiazd
Aby w pełni poznać i zrozumieć historię i symbolikę „Nieba polskiego”, najlepiej oglądać je podczas zwiedzania z przewodnikiem. Tym razem w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie ono jednak inne niż zwykle. Przy zgaszonych światłach przewodnik zabierze bowiem wszystkich w… fascynującą podróż do gwiazd.
W tle dzieła stworzonego przez Cybisa i Zamoyskiego ukazany został fragment nieba widocznego nad Polską, na którym dekoracyjnie przedstawionych zostało wiele gwiazdozbiorów. Znajdują się tam m.in. Wielka i Mała Niedźwiedzica, a także mityczni bohaterowie Herkules, Perseusz, Andromeda, Kasjopeja czy Pegaz. Wyróżnić też można Tarczę Sobieskiego, wprowadzoną przez gdańskiego astronoma Jana Heweliusza dla upamiętnienia króla Jana III Sobieskiego i zwycięstwa wojsk polskich w bitwie pod Wiedniem.
– Serdecznie zapraszam pod „Niebo polskie” na spotkanie z przewodnikiem, który opowie o sekretach tego wspaniałego dzieła i ciekawostkach dotyczących oddalonych od nas o lata świetlne gwiazd – zachęca marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Tegoroczny temat „podróży do gwiazd” nie jest przypadkowy. Zbliża się bowiem historyczny moment: 29 maja rozpocznie się pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS. Na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, a jego bagaż zawierać będzie kilka nietypowych przedmiotów, które wyniesione zostaną wraz z nim na orbitę. Będą to m.in. bryłka bursztynu bałtyckiego znaleziona w gdańskim Sobieszewie oraz kołyska Newtona zaprojektowana przez młodzież z Technikum w Gniewie.
Zobacz: Bursztyn w kosmosie? Co Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze ze sobą na misję kosmiczną?
Podczas 20. Edycji Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę, 17 maja 2025 r. wejścia do auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 zaplanowano o godz. 21.00 i 22.30 (wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy). Dodatkowo, po każdej turze zwiedzania zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami, w których będzie można wygrać m.in. puzzle z „Niebem polskim” oraz zestawy gry planszowej „Spy Guy Pomorskie”.
* * *
W tę jedną noc w roku zwiedzających zapraszają przede wszystkim muzea, ale nie tylko. Liczne atrakcje przygotowały również galerie, biblioteki i inne instytucje kultury. To okazja by zobaczyć niepokazywane dotąd zbiory, a także uczestniczyć w inscenizacjach i rekonstrukcjach historycznych, premierowych wernisażach wystaw, wykładach, warsztatach i spotkaniach z artystami.
Program Europejskiej Nocy Muzeów 2025 w województwie pomorskim wraz ze szczegółowym opisem wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej koordynatora całej akcji, czyli Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.