W Polsce 250 tys. absolwentów szkół średnich przystąpi do matury. Egzaminy potrwają do 24 maja.

Matura na Pomorzu

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku do egzaminu dojrzałości w województwie pomorskim ma przystąpić dokładnie 17 059 w Formule 2023 oraz 51 obywateli Ukrainy, a w 1130 w Formule 2015. Ponadto, egzamin będą zdawać osoby, którym nie udało się to w poprzednich latach oraz absolwenci, którzy nie przystąpili do matury lub chcą poprawić ubiegłoroczny wynik. Wcześniej, bo już 28 kwietnia, maturę międzynarodową rozpoczęli m.in. uczniowie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Najpopularniejszym przedmiotem na Pomorzu na poziomie rozszerzonym jest język angielski. Ponadto, abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą też przystąpić do egzaminu pisemnego i ustnego z tego języka. Chętni mogą zdawać maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Z okazji egzaminu specjalne życzenia do maturzystów skierował też marszałek województwa pomorskiego.

–  Życzę Wam trafionych tematów i niech stres ustąpi miejsca koncentracji oraz pewności siebie. Na pewno wiedza, którą zdobywaliście przez lata nauki, jest solidnym fundamentem i bez problemu sobie poradzicie z egzaminami. Trzymam kciuki za Was kciuki i wierzę, że osiągniecie wszystko, czego pragniecie – podkreśla Mieczysław Struk.

Co nowego?

W ostatnich lata matura była przeprowadzana na podstawie okrojonego materiału. Było to spowodowane pandemią COVID-19, lockdownem i nauką zdalną. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej od tego roku wracamy do egzaminów przeprowadzanych według zasad sprzed 2020 r. Niemniej jednak, ze względu na uszczuplenie podstawy programowej o 20 proc., jest szansa, że tegoroczna matura będzie łatwiejsza od planowanej, wprowadzając nową formułę. To dobra wiadomość dla tegorocznych maturzystów. To właściwie jedyna zmiana dla zdających. Warto dodać, że w tym roku egzamin będzie przeprowadzany w dwóch formułach.  W Formule 2023 dotyczy absolwentów IV klasy liceum ogólnokształcącego (tj. tegoroczni absolwenci 4-letniego LO), V klasy technikum (też tegoroczni absolwenci 2025), II klasy branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (również tegoroczni absolwenci), absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej oraz osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych. Z kolei Formuła 2015 obejmuje m.in. absolwentów 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, szkoły artystycznej, branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum oraz innych typów szkół z lat ubiegłych.

Na początek polski

Punktualnie o godz. 9.00 maturzyści rozpoczęli tradycyjnie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jest to przedmiot obowiązkowy. Warto dodać, że liczba pytań jawnych na maturze ustnej z tego przedmiotu skróciła się z 227 do 68. Dodatkowo, wypracowania na poziomie podstawowym mogą teraz liczyć 300 słów, a na poziomie rozszerzonym 400 słów.

Język obcy, matematyka i wybrany przedmiot

We wtorek, 6 maja o godz. 9.00 maturzyści przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z języka kaszubskiego, łemkowskiego, łaciny i kultury antycznej (poziom rozszerzony). W środę, 7 maja rano będą zdawać maturę z języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na poziomie podstawowym, zaś po południu o godz. 14.00 matematykę w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom podstawowy), a o godz. 15.35 – geografię w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony). W czwartek, 8 maja rano będzie język angielski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny), a po południu będzie egzamin z historii muzyki (poziomy rozszerzony). W piątek, 9 maja rano zmierzą się z biologią (poziom rozszerzony), a po południu filozofią (poziom rozszerzony). Od 12 do 16 maja odbędą się testy z matematyki (poziom rozszerzony –  12 maja, rano), język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 12 maja, po południu),  wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony – 13 maja, rano), język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 13 maja, po południu), informatyka (poziom rozszerzony – 14 maja, rano), historia sztuki (poziom rozszerzony – 14 maja, po południu), geografia (poziom rozszerzony – 15 maja, rano), język mniejszości narodowych (poziom podstawowy – 15 maja, po południu), chemia (poziom rozszerzony – 16 maja, rano) oraz język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony – 16 maja, po południu). Natomiast od 19 do 21 maja maturzyści będą przystępować do egzaminów z historii (poziom rozszerzony – 19 maja, rano), języka francuskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 19 maja, po południu), fizyki (poziom rozszerzony – 20 maja, rano),  języka hiszpańskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 20 maja, po południu), języka polskiego, (poziom rozszerzony – 21 maja, rano) i języka włoskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny – 21 maja, po południu). Ostaniem dniem egzaminów będzie czwartek, 22 maja. Wtedy absolwenci szkół i oddziałów dwujęzycznych będą zdawać w językach obcych odbędą się egzaminy z chemii, fizyki, biologii i historii. Warto dodać, że matury ustne odbędą się od 9 do 24 maja, z wyjątkiem 11, 16-18 maja.
Dodatkowa sesja dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 3 do 17 czerwca. Wyniki będą opublikowane 8 lipca. Egzaminy poprawkowe odbędą się 19-20 sierpnia, a ich wyniki maturzyści poznają 10 września.