Metoda, która od lat stosowana u sportowców jako uzupełnienie treningu wyczynowego, teraz w ramach badania naukowego, jest testowana w słupskim szpitalu.

Na czym polega rehabilitacja w kombinezonie?

Słupscy kardiolodzy we współpracy z firmą WiemsPro testują kombinezonu, który umożliwia  zaprogramowanie stymulacji głównych grup mięśniowych. Specjalny kombinezon jest czarny, zapinany i ściśle przylega do założonego ubrania. Można w nim się poruszać i ćwiczyć i właśnie o to chodzi. Co ważne, jest sterowany bezprzewodowo i bez okablowania zewnętrznego. Do sterowania poprzez Bluetooth będzie używana aplikacja PRO zainstalowana na produktach Apple. Firma WiemsPro ma umowę o współpracy z Apple, co pozwala rozwijać technologię Wiemspro z użyciem renomowanego sprzętu mówi koordynator Oddziału Kardiologicznego, INK, Rehabilitacji Kardiologicznej Damian Sendrowski. Na razie kombinezony są testowane na oddziale.

To pomoc dla pacjentów z niewydolnością serca

Rehabilitacja kardiologiczna jest szczególnie ważna w terapii pacjentów z niewydolnością serca. Rozpoznaje się ją u ok. miliona Polaków. Chorują na nią głównie osoby starsze. W 2021 r. najwięcej chorych było w grupie 80-89 lat (32 proc.) oraz 70-79 lat (30 proc.). Łącznie ponad 90 proc. pacjentów przekroczyła 60. r.ż.

Celem rehabilitacji kardiologicznej jest poprawa wydolności fizycznej, zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz podniesienie jakości życia pacjentów. Chodzi też o zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmianę stylu życia. W ramach programu kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej pacjentem opiekują się lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie, dietetycy i socjologowie.

– Wskazaniem do rehabilitacji kardiologicznej są m.in. pacjenci po zawale serca, z chorobą niedokrwienną serca, po zabiegach kardiochirurgicznych oraz z niewydolnością serca. Program odgrywa kluczową rolę w prewencji wtórnej chorób sercowo-naczyniowych i powinien być odpowiednio dostosowany do indywidualnej sytuacji pacjenta, w tym do ograniczeń związanych z wiekiem, wielochorobowością  i często występującą w starszym wieku sarkopenią, czyli chorobą charakteryzującą się spadkiem siły mięśniowej – tłumaczy wiceprezes szpitala Anetta Barna- Feszak.

Obecnie personel w Oddziale rehabilitacji kardiologicznej pracuje nad protokołem treningu wspomaganego dostosowanego dla pacjentów w starszym wieku z obciążeniami sercowo-naczyniowymi.