Filmy powstały na zlecenie samorządu województwa pomorskiego. Są kontynuacją działań mających poprawić zdrowie psychiczne mieszkańców naszego regionu, a zwłaszcza młodych ludzi. Filmy są dostępne na platformie internetowej https://pomorskiedlaciebie.pl, która postała w ramach projektu Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży, którego realizatorem jest Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

Skąd pomysł?

Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Ludzie młodzi żyją w szybkim tempie, mają wiele bodźców, a w ich życiu dominują media społecznościowe. Miewają trudności w nauce, w kontaktach z rówieśnikami, rodzeństwem czy rodzicami. Często nie radzą sobie z emocjami, uciekają w nałogi, a niektórzy nawet podejmują próby samobójcze. Te kłopoty jeszcze bardziej uwidoczniły się w wyniku izolacji spowodowanej pandemią COVID-19 oraz przez konflikt zbrojny w Ukaranie.
Aby pomóc lepiej zrozumieć młode osoby i okazać im wsparcie, powstało pięć filmów, w których prostym językiem mówi się o trudnych tematach. Filmy poruszają takie problemy jak: depresja, autyzm, lęk, zaburzenia odżywiania oraz panowanie and emocjami. W obrazach tych specjaliści wyjaśniają, jak rozpoznawać objawy problemów psychicznych u dzieci i młodzieży. Mówią też o tym, jak skutecznie wspierać młodych ludzi w trudnych chwilach. Radzą, w jaki sposób budować przestrzeń dla rozmowy i akceptacji. Przypominają, gdzie szukać pomocy specjalistycznej, gdy jest potrzebna.

Edukacja jest potrzebna

Filmy są przeznaczone m.in. dla nauczycieli, pedagogów, rodziców oraz osób, które na co dzień pracują z młodymi ludźmi i mają ułatwić poruszanie trudnych tematów. Każdy materiał został tak przygotowany, aby zaciekawić młodego widza i stać się inspiracją do dalszej dyskusji. Można je wyświetlać np. w szkołach podczas godzin wychowawczych czy w trakcie warsztatów. A po obejrzeniu filmów można omówić przedstawione zagadnienia, odpowiedzieć na nurtujące pytania i wspólnie szukać rozwiązania problemów. Ważne, aby młodzi ludzie poczuli się bezpiecznie i nie bali otwarcie mówić o trudnościach. Obrazy mogą też przyczynić się do budowy lepszej przyszłości kolejnych pokoleń poprzez naukę radzenia ze stresem, a także świadomość, że szukanie pomocy nie jest oznaką słabości. Co ważne, edukacja dotycząca zdrowia psychicznego powinna być integralną częścią szkolnych programów nauczania. Współczesna szkoła ma nie tylko uczyć, ale przede wszystkim rozwijać umiejętności społeczne, budować relacje i uczyć się, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Zachęcamy do oglądania filmów

Kiedy emocje biorą górę, jak radzić sobie z kryzysem

W sidłach zaburzeń odżywiania

Kilka słów o depresji

O co chodzi z tym lękiem

Neuroróżnorodność w świecie spektrum autyzmu i ADHD autyzm