Nowy rok to czas zmian. Te pozytywne dotyczą pogotowia ratunkowego w Gdańsku. Podstacja, która mieściła się w parafii rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego na Morenie, została przeniesiona do pomieszczeń spółdzielni mieszkaniowej Morena. Natomiast podstacja na terenie Portu Gdańsk dostała nowy ambulans.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby i przekazanie karetki odbyło się 15 stycznia 2025 r. z udziałem m.in. wicemarszałka województwa Leszka Bonny.
Nowa siedziba
Zespół Ratownictwa Medycznego został przeniesiony wraz z karetką z ul. Myśliwskiej 25 (pomieszczenia parafii rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego) na ul. Bulońską 18 do pomieszczeń wynajmowanych od LWSM Morena. Dzięki tej zmianie poprawił się standard pracy personelu pogotowia. W nowym miejscu do dyspozycji są: pokój socjalny, pomieszczenie apteczne, kuchnia, łazienka oraz szatnia. Ten ZRM ma obsługiwać takie dzielnice jak: Piecki-Migowo, Ujeścisko, Wrzeszcz, Suchanino, Jasień oraz inne wskazane przez dyspozytora. Czas dojazdu do miejsca wezwania w tym rejonie wynosi do 8 minut. Zespół ten w roku 2024 r. do pacjentów wyjeżdżał 3105 razy.
Jaka jest nowa karetka?
Nowy ambulans trafi do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Gdańsku. To Mercedes-Benz/Zeszuta model Sprinter o mocy silnika 190 KM z automatyczną dziewięciostopniową skrzynią biegów z możliwością manualnej redukcji biegów. Karetka ma moduł GPS do systemu SWD PRM i radiotelefon. Pojazd posiada najnowsze rozwiązania techniczne i jest w pełni wyposażony.
– To bardzo ważne, aby poprawiały się komfort pracy ratowników, bezpieczeństwo pacjentów i jakość opieki. Dlatego pomorski samorząd konsekwentnie wspiera inwestycje w podmiotach leczniczych. Teraz przekazaliśmy 800 tys. zł z budżetu województwa na zakup karetki dla pogotowia ratunkowego w Gdańsku. To czwarty ambulans, który kupiliśmy w ostatnich latach – mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.
Nowa karetka, której całkowity koszt to 900 tys. zł, będzie stacjonować w podstacji przy ul. Na Zaspę 57. Pojazd posiada najnowsze rozwiązania techniczne i jest w pełni wyposażony. W ambulansie są nowoczesne nosze z zasilanym akumulatorem systemem hydraulicznym. Dzięki temu ratownicy nie muszą sami dźwigać pacjenta na noszach do góry, aby wsunąć go do karetki. Do tego służy zaledwie jeden przycisk, który opuszcza i podnosi nosze, a wszystko odbywa się elektrycznie. Daje to też możliwość ustawienia pozycji przeciwwstrząsowej i zmniejszającej napięcie mięśni brzucha. Nosze mają również wysuwane uchwyty do przenoszenia, z możliwością ustawienia ich na transporterze przodem lub tyłem do kierunku jazdy, z bezpiecznym błyskawicznym łączeniem z transporterem. Nosze wyposażone są w konturowy materac i komplet pasów szelkowych oraz pasy do mocowania nóg. Dodatkowo ambulans wyposażony będzie w krzesło płozowe do transportu pacjenta po schodach. Ich udźwig wynosi do 228 kg.
Przypomnijmy, że samorząd województwa sfinansował trzy ambulanse (jeden w 2017 r., a dwa w 2023 r.) oraz jeden motocykl.
Pogotowie w liczbach
SPZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsk ma 12 podstacji, jedną główną i jedną sezonową w Sobieszewie. Znajdują się w następujących lokalizacjach:
- Elizy Orzeszkowej 1,
- Nowe Ogrody 1/6,
- Harfowa 58,
- Chłopska 7,
- Na Zaspę 57,
- Słowackiego 79A,
- Bulońska 18,
- Siennicka 30/40,
- Beniowskiego 7,
- Trakt św. Wojciecha 253,
- Przemyska 21,
- Spacerowa 49,
- Kolonijna 2 (sezonowo).
Pogotowie w Gdańsku posiada 25 ambulansów i trzy motocykle, zaś w Słupsku dysponuje 17 ambulansami. W podstacjach jest 17 Zespołów Ratownictwa Medycznego, gdyż w kilku punktach stacjonują dwa ZRM-y.
W 2024 r. pogotowie wyjeżdżało do pacjentów 40 964 razy, w tym stanów zagrożenia zdrowia było 18 074. Spośród 27 634 pacjentów, którzy trafili do szpitali przetransportowanych do UCK było: (9480), Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (7272), Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku (6547), Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza (1580) oraz 7. Szpitala Marynarki Wojennej (343). Dla porównania pogotowie w 2023 r. wyjeżdżało 35 492 razy. Najczęściej pomocy udzielano w domach pacjentów (25 227), a najrzadziej w szkołach (394).