Przegląd odbędzie się w kinie IKM w Kunszcie Wodnym oraz dawnym kinie Watra w centrum Gdańska. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.

Końcówka roku w kinie

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Dziesięć tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak Cannes, Sundance, Berlinale, Wenecja, otrzymały prestiżowe Oskary w różnych kategoriach czy też Europejskie Nagrody Filmowe.

– Końcówka roku jest idealnym momentem na zorganizowanie takiego przeglądu. Podsumowujemy przecież wszystkie dziedziny życia, również dokonania filmowe. Niejednokrotnie chciałoby się obejrzeć wybrane filmy po raz drugi lub po prostu nadrobić zaległości. I taką możliwość dajemy widzom podczas naszego Filmowego Podsumowania Roku – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni przeglądu z Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa. – Dodatkowo, widzowie będą mogli spotkać się z dziennikarzami, krytykami i filmoznawcami, którzy podsumują filmowo rok 2024 oraz zobaczyć najlepsze krótkie metraże z gdańskich festiwali

Każdego dnia przeglądu odbędzie się dyskusja podsumowująca filmowy rok w kinie, w której wezmą udział dziennikarze, krytycy filmowi i filmoznawcy. Gośćmi dyskusji będą: Anna Tatarska – dziennikarka filmowa i kulturalna, współpracująca m.in. z Radiem 357, telewizją TVN, czasopismami „Vogue” i „Zwierciadło, Mateusz Demski – dziennikarz i krytyk filmowy, bywalec festiwali filmowych, publikujący m.in. w „Przekroju”, „Przeglądzie”, „Newsweeku” i miesięczniku „Kino”, Artur Zaborski – dziennikarz kulturalny publikujący w polskich i amerykańskich mediach, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, Przemysław Gulda – dziennikarz kulturalny „Gazety Wyborczej” oraz Marcin Mindykowski dziennikarz filmowy, obecnie związany z Polskim Radiem Program II.

 

Program:

27 grudnia 2024 r., piątek
Kino IKM – Kunszt wodny, Targ Sienny 4

  • godz. 17.00 – Najlepsze krótkie filmy z gdańskich festiwali filmowych: Jednominutowki, Euroshorts i Animafest, ok. 25 min.
  • godz. 17.30 – „Prawdziwy ból” („A Real Pain”), reż. Jesse Eisenberg, USA, Polska, 2024, 1 godz. 30 min
  • godz. 19.00 – Dyskusja podsumowująca filmowy rok w kinie: Artur Zaborski, Przemysław Gulda i Anna Kądziela-Grubman – wstęp wolny dla posiadaczy karnetów i biletów na piątkowe pokazy
  • godz. 20.00 – „Substancja” („The Substance”), reż. Coralie Fargeat, USA, Wlk. Brytania, Francja, 2024, 2 godz. 20 min.

28 grudnia 2024 r., sobota
Kino Watra – Dom Harcerza, ul. Za Murami 2/10

  • godz. 14.00 – „Pianoforte”, reż. Jakub Piątek, Polska, 2023, 1 godz. 29 min.
  • godz. 16.00 – „Obsesja” („May December”), reż. Todd Haynes, USA, 2023, 1 godz. 53 min.
  • godz. 18.00 – Dyskusja podsumowująca filmowy rok w kinie: Anna Tatarska, Przemysław Gulda i Anna Kądziela-Grubman – wstęp wolny dla posiadaczy karnetów i biletów na sobotnie pokazy
  • godz. 19.00 – „Armand”, reż. Halfdan Ullmann Tøndel, Norwegia, 2024, 1 godz. 56 min
  • godz. 21.00 – „Anatomia upadku” („Anatomie d’une chute”), reż. Justine Triet, Francja, 2023, 2 godz. 30 min.

29 grudnia 2024 r., niedziela
Kino Watra – Dom Harcerza, ul. Za Murami 2/10

  • godz. 14.00 – „Poprzednie życie” („Past Lives”), reż. Celine Song, USA, Korea Południowa, 2023, 1 godz. 46 min.
  • godz. 16.00 – „Dziki diament” („Diamant brut”), reż. Agathe Riedinger, Francja, 2024, 1 godz. 43 min.
  • godz. 18.00 – Dyskusja podsumowująca filmowy rok w kinie: Mateusz Demski, Marcin Mindykowski i Anna Kądziela-Grubman – wstęp wolny dla posiadaczy karnetów i biletów na niedzielne pokazy
  • godz. 19.00 – „Perfect days”, reż. Wim Wenders, Japonia, Niemcy, 2023, 2 godz. 3 min.
  • godz. 21.00 – „Strefa interesów” („The Zone of Interest”) reż. Jonathan Glazer, Wielka Brytania, Polska, 1 godz. 46 min.

Wszystkie filmy prezentowane są w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Przed filmami odbędą się również prelekcje zaproszonych gości.

Bilety oraz karnety dostępne są online na stronach internetowych: www.filmowepodsumowanieroku.pl oraz www.filmowyrok.pl