Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2023 r. urodziło się 273 369 dzieci, z czego 19 635 to urodzenia przedwczesne, czyli ciąże rozwiązane przed upływem 37. tygodnia ciąży.

Trochę historii i symboli

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Celami święta są zwiększenie świadomości dotyczącej przedwczesnych narodzin, rozwoju i potrzeb wcześniaków oraz wsparcie dla ich rodzin. W Polsce wydarzenie to zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak w 2011 r. Symbolem święta jest kolor fioletowy, który oznacza delikatność i troskę o maluchy. Kolejny symbol to socks line, czyli 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest dużo mniejsza od pozostałych. Oznacza to, że co 10 noworodek jest wcześniakiem.

Kiedy mówimy o wcześniakach?

To dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Szacuje się, że co 10. dziecko w Polsce rodzi się przedwcześnie, a maluchy, tuż po narodzinach, wymagają intensywnej opieki medycznej. Przedwczesne przyjście na świat ma wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Nierzadko stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego bardzo ważna jest stymulacja rozwoju maluchów i ich rehabilitacja, profilaktyka zakażeń u dzieci przedwcześnie urodzonych, a także edukacja rodziców.

Trochę statystyki

W 2024 r. w tzw. szpitalach marszałkowskich urodziło się 580 wcześniaków. A konkretnie w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni przyszło na świat 169 wcześniaków, podczas gdy Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie przywitał 179 dzieci urodzonych przed terminem. Stanowi to około 5 proc. wszystkich urodzeń w Szpitalach Pomorskich w skali roku. W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku urodziło się 2380, w tym 171 to wcześniaki. Natomiast w Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku na 755 urodzonych, 61 było przedwcześnie.
Najmniejszym dzieckiem w Polsce była urodzona w 2018 r. w 26. tygodniu ciąży Faustyna, która ważyła 350 gramów i mierzyła 26 cm. Po ponad dwóch miesiącach spędzonych w szpitalu i przybraniu na wadze do 2 kg opuściła placówkę. Natomiast w 2019 r. na świat przyszedł najmłodszy wcześniak. Dziewczynka ważyła 450 gramów i mierzyła 27 cm długości, ale urodziła się w 22. tygodniu ciąży, czyli teoretycznie przed przekroczeniem granicy, poza którą wcześniaki mają szansę na przeżycie. Lekarze mówili o cudzie, gdy przeżyła i później opuszczała szpital. Z kolei w 2021 r. padł rekord w kategorii najmniejszy wcześniak na świecie. Malutka Kwek Yu Xuan przyszła na świat w Chinach w 2020 r. w 25. tygodniu ciąży ważąc 212 gramów.

Szpitale Pomorskie wspierają wcześniaki

W wielu miastach 17 listopada odbywają się spotkania rodziców wcześniaków z lekarzami neonatologii oraz wydarzenia dla społeczności. Od kilku lat Oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie oraz Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni organizują spotkania, w których uczestniczą rodzice z dziećmi, które przyszły na świat przed planowanym terminem. W tym roku takie spotkania będą w najbliższą niedzielę w Przedszkolu Fantazja w Gdyni o godz. 11.00 oraz w Centrum EduFun w Rumi o godz. 17.00. W przedszkolu przy ulicy Leona Staniszewskiego 1 organizatorzy przygotowali wiele aktywności dla dzieci i rodziców oraz spotkania z personelem medycznym i zajęcia terapeutyczne. Natomiast w Rumi będą m.in. animacje w specjalnie przygotowanej sali zabaw dla najmłodszych.

–  Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z personelem szpitala oraz skorzystać z bezpłatnych konsultacji z logopedą i fizjoterapeutą – mówi dr n. med. Marta Buraczewska z Oddziału neonatologii i intensywnej terapii noworodka w wejherowskim szpitalu.

Prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda cieszy się, że z roku na rok współorganizowane przez nas wydarzenia mają coraz większą popularność.

– Światowy Dzień Wcześniaka to wyjątkowa okazja do integracji środowiska wcześniaków, które urodziły się i były leczone na Oddziałach neonatologii i intensywnej terapii noworodka w naszych szpitalach, wymiany doświadczeń oraz skorzystania z bezpłatnych konsultacji, a przede wszystkim do zabawy dla najmłodszych – dodaje Sobierańska-Grenda.

Oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka Szpitali Pomorskich w Wejherowie i w Gdyni mają nowoczesny sprzęt dla maluchów taki jak: respiratory, inkubatory czy aparaty USG. Dzieci urodzone przedwcześnie w tych placówkach mają też dostęp do Banku Mleka Kobiecego w Gdyni, który wspiera prawidłowy wzrost i rozwój dzieci poprzez zapewnienie im odpowiedniego żywienia w przypadkach, gdy mamy mają niewystarczającą ilość pokarmu.