W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w środę, 13 listopada 2024 r. w odbyło się pierwsze spotkanie II kadencji Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet. To organ doradczo-konsultacyjny i inicjatywny przy Zarządzie Województwa Pomorskiego. Rolą rady jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, a także promowanie idei równości wszystkich mieszkańców bez względu na płeć, rasę, wiek czy pochodzenie etniczne i narodowe.
Rada została powołana Uchwałą nr 1206/27/24 Zarządu Województwa Pomorskiego z 26 września 2024 r. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczył także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Rada ma kontynuować prace realizowane przez Pomorski Zespół do Spraw Kobiet, który działał w latach 2021-2024. Kadencja zespołu zakończyła się w czerwcu 2024 r.
Jakie ma cele?
Pomorska Rada do Spraw Kobiet jest organem doradczo-konsultacyjnym, który proponuje różne inicjatywy. Chodzi zwłaszcza o podnoszenie świadomości kobiet dotyczącej równego traktowania w zakresie pracy, płacy i awansu zawodowego. Ma też monitorować i analizować potrzeby związane z wyrównywaniem szans zawodowych i ekonomicznych kobiet.
– Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że temat równego traktowania jest coraz chętniej podejmowany i nadal niezmiernie ważny – mówił marszałek Mieczysław Struk.
Co ważne, rada będzie analizować aktywność organizacji, samorządów i innych podmiotów w zakresie praktyk równościowych oraz rekomendować poprawę sytuacji. Ma opracowywać informacje o sytuacji w regionie w zakresie równości praw kobiet i mężczyzn, diagnozować bariery oraz rekomendować system promowania praktyk i polityk równościowych w tym zakresie. Ponadto, praca rady będzie polegać na nawiązywaniu współpracy i wymianie dobrych praktyk z innymi ciałami doradczymi i instytucjami prowadzącymi podobną aktywność w Polsce i za granicą.
Skład rady
Rada liczy 17 członkiń i członków, którzy zostali powołani na 3-letnią kadencję. Są wśród nich m.in. przedstawicielki departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, pomorskich firm, organów państwowych, środowisk naukowych, lokalnych rad kobiet lub innych mogących mieć wkład merytoryczny w funkcjonowanie gremium. Warto dodać, że w całym kraju jest 50 tego typu zespołów, ale tylko na Pomorzu w składzie są panowie.
W trakcie spotkania w urzędzie marszałkowskim wręczono nominacje o powołaniu w skład Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet. Wybrano także prezydium. Przewodniczącą została Małgorzata Wokacz-Zaborowska, a wiceprzewodniczącą Ewa Czeplina. Natomiast funkcję sekretarza objęła Anna Janowicz.
Skład rady:
- Katarzyna Weremko, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego;
- Agnieszka Zabłocka, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego;
- Teresa Szakiel, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego;
- Jolanta Szydłowska, Forum Pracodawców Północy;
- Małgorzata Wokacz-Zaborowska, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
- Krystyna Łuczycka, Stowarzyszenie Sabat Szefowych z siedzibą w Człuchowie;
- Dorota Zabłudowska, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział w Gdańsku;
- Ewa Lechman, Politechnika Gdańska;
- Przemysław Rutkowski, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku;
- Anna Fibak, Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu z siedzibą w Gdańsku;
- Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański;
- Anna Janowicz, Uniwersytet WSB Merito Gdańsk;
- Agnieszka Majewska, rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców;
- Ewa Czeplina, Powiatowa Rada ds. Kobiet w Starogardzie Gdańskim;
- Agnieszka Rodak, Rada ds. Kobiet Rumi;
- Agnieszka Dobosz, Rada Kobiet przy Prezydencie Słupska;
- Magdalena Biesaga, Powiatowa Rada Kobiet w Człuchowie.
Co ustalono?
Podczas pierwszego spotkania ustalono, że rada będzie spotykać się co dwa miesiące, część spotkań będzie w formule on-line. Będą poruszane takie kwestie jak m.in:. przemoc wobec kobiet, przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy, rola kobiet w dostępie do kultury, aktywność obywatelska i działania profrekwencyjne czy opieka zdrowotna.
– Wierzę, że druga kadencja Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet będzie także obfitowała w ciekawe i potrzebne dla naszego regionu wnioski. Oby Państwa praca – członkiń i członków rady – wspierana głosami ekspertów i gości była równie owocna, jak przez ostatnie trzy lata – podsumował Mieczysław Struk.
I kadencja w liczbach
Podsumowanie poprzedniej kadencji przedstawiły Jolanta Szydłowska i Małgorzata Wokacz-Zaborowska. W ciągu trzech lat działalności Pomorski Zespół ds. Kobiet przygotował i przyjął 16 stanowisk. Odbyło się: 26 posiedzeń plenarnych, 15 posiedzeń prezydium, siedem spotkań zespołów merytorycznych (opracowanie zakresu diagnozy sytuacji w województwie), pięć spotkań wyjazdowych oraz jedno wystąpienie podczas obrad Zarządu Województwa Pomorskiego. Z inicjatywy zespołu przeprowadzono ankiety i zainicjowano badania dotyczące sytuacji kobiet w regionie. Podkreślono bardzo dobrą współpracę m.in. z Pomorskiem Urzędem Wojewódzkim, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Komendą Wojewódzką Policji, NGO i samorządami.
Marszałek Struk przypomniał, że w poprzedniej kadencji poruszono wiele istotnych kwestii, które dotyczyły sytuacji kobiet w Polsce i regionie. Chodziło m.in. o rosnący problem niepłacenia alimentów, ideę powołania pełnomocników do spraw równego traktowania w jednostkach samorządów terytorialnych czy przemoc w sporcie. Dodał, że stworzono Ściągę dla kobiet, która zawiera kwestie kluczowe dotyczące lepszego życia, bezpieczeństwa, zdrowia i zrównania praw kobiet i mężczyzn.
Co jeszcze wykazały zebrane z inicjatywy zespołu dane? Pomimo że kobiety są lepiej wykształcone, to ich zarobki na tych samych stanowiskach są niższe od mężczyzn. Jolanta Szydłowska podkreśliła, że luka płacowa wynosi nawet 20 procent. Emerytury pań są także niższe niż panów. Ponadto, panie doświadczają przemocy domowej. W polityce regionalnej i ogólnopolskiej wciąż dominują mężczyźni. Tylko funkcje sołtysek pełni coraz więcej kobiet. Natomiast zdecydowanie więcej jest mężczyzn radnych i w zarządach powiatów. Poza tym żadna kobieta nie jest rektorką publicznej uczelni wyższej. Panowie zdecydowanie dominują w zarządach spółek z udziałami samorządów.