Wystawa jest efektem projektu, którego celem jest konserwacja kolejnych sześciu pojazdów konnych pochodzących z terenu Pomorza z końca XIX i początku XX w., które dołączą do zespołu ośmiu już wcześniej poddanych konserwacji.

Warte uratowania i zachowania

Całą kolekcję tworzy zespół 23 pojazdów składający się z sań, bryczek, powózek, wozów roboczych, breków transportowych, wozów mlecznych i innych pojazdów obecnych niegdyś na wsi pomorskiej.

Warto przypomnieć, że kolekcja tworzona była przez wiele lat przez pierwszego dyrektora muzeum Benedykta Malinowskiego. Pojazdy były kupowane w złym stanie technicznym i wcześniej nie były udostępniane publiczności. Niektóre z nich w latach 2021-2022, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się poddać konserwacji. Kolejne wytypowane zostały do konserwacji w latach 2023-2024.

– Pojazdy te zostały wybrane z muzealnej kolekcji pomorskich pojazdów jako kolejne, które zasługują na przywrócenie im pierwotnego piękna poprzez poddanie specjalistycznej konserwacji – mówi dr Katarzyna Kulikowska, dyrektorka Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. – Ze względów historyczno-artystycznych są one warte uratowania i zachowania, ponieważ pochodzą z lokalnych warsztatów powoźniczych.

W zbiorze tym znalazły się: sanki spacerowe dwuosobowe, sanie spacerowe z dwoma kozłami, trzy bryczki pomorskie wyjazdowe dworskie oraz kocz czterokołowy wyjazdowy.

 

Uratowane od nieistnienia – pomorskie pojazdy konne – kontynuacja

  • otwarcie wystawy: 15 listopada 2024 r., piątek, godz. 12.00
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach
    zagroda z Pogódek nr 32 (stodoła z Grabówka)
  • ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68, Wdzydze