Laureatem konkursu został Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku za projekt Lepsza przyszłość. Ponadto, wśród finalistów znalazły się Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, Copernicus Podmiot Leczniczy, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Szpital Specjalistyczny w Prabutach.
To konkurs, który promuje osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które szczególnie zasłużyły się w krzewieniu nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska, w którym żyjemy.
W tegorocznych zmaganiach spośród wszystkich szpitali w Polsce w kategorii Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług zwyciężył ex aequo Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku za projekt Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży. Druga lokata w tej samej kategorii przypadła Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku za Najnowocześniejszy w Europie robot do produkcji leków cytotoksycznych. Jednym z finalistów w tej kategorii był też Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku za Nowoczesną jednodniową alergologię dla dzieci.
W kategorii Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników najlepszy okazał się Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, który zajął drugie miejsce za Jak przerwać błędne koło stresu – szkolenia i wsparcie terapeutyczne personelu Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.
Trzecie miejsce w kategorii Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych zajął Copernicus Podmiot Leczniczy z dwoma połączonymi projektami Redukcja zdarzeń niepożądanych poprzez Uruchomienie Pracowni Radiochirurgii Mózgu w oparciu o urządzenie ZAP-X oraz Redukcja zdarzeń niepożądanych, skrócenie hospitalizacji i podniesienie jakości leczenia dzięki wykorzystaniu robotyki w zabiegach urologicznych, ginekologicznych i onkologicznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, będącym liderem w operacjach robotycznych na Pomorzu.
W kategorii Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia zwyciężyła Fundacja LPP z siedzibą w Gdańsku z projektem Niebieskie trampki.
Czwarte miejsce w kategorii Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia uzyskało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku za połączone projekty Podwójne jednoczasowe przeszczepienie płuc i serca w UCK i Pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego.
Szóstą lokatę w kategorii Działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego zajął Szpital Specjalistyczny w Prabutach za Poprawę bezpieczeństwa pracowników w kontakcie z substancjami niebezpiecznymi.
O szczegółach można przeczytać tutaj.