Jakie będą skutki zmian klimatycznych dla nas i przyszłych pokoleń? Czy jesteśmy gotowi, by stawić im czoła? To tylko dwa z wielu tematów, jakie będą poruszane podczas debat podczas Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.
[AKTUALIZACJA 7.11.2024]
Dyskusje w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego otworzył Adam Gawrylik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
– Transformacja energetyczna to nasza wielka szansa, ale i wielka odpowiedzialność. Pomorze jest wyjątkowym regionem. Mamy potencjał do tego, aby transformacja energetyczna była wielka pozytywną zmianą, z której wszyscy skorzystamy – podkreślał.
Ale żeby to osiągnąć musimy współpracować.
– I to właśnie jest celem Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej. To nie jest zwykła konferencja. To miejsce wymiany wiedzy, miejsce porozumienia – dodał.
Pierwsza tego dnia debata dotyczyła Zielonego Ładu. Jednym z uczestników był Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego.
– Zielony Ład to nie tylko koszty. To zupełnie nowe możliwości i tylko od nas zależy jak je wykorzystamy. Pamiętajmy, że dostęp do zielonej energii staje się jedną z kluczowych przewag nad konkurencją – przekonywał.
Prelegenci zwracali również uwagę na to, że zielony ład to tak naprawdę pierwsze kompletne wdrożenie zrównoważonego rozwoju, czyli podejścia o którym mówi się już od kilkudziesięciu lat. W toku dyskusji omówione rozstały również zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz o systemie kaucyjnym opakować plastikowych. Podczas drugiego panelu uczestnicy dyskutowali na tematy związane z najnowszymi unijnymi przepisami dotyczącymi czynników ekologicznych jakie firmy muszą uwzględniać w modelach zarządzania.
Dziedzictwo Pawła Adamowicza
Na początek warto przypomnieć czym jest Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej. To kontynuacja misji rozpoczętej przez tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. To przestrzeń, gdzie idee solidarności, zrównoważonego rozwoju oraz walki z nierównościami społecznymi znajdują swoje odzwierciedlenie w konkretnych działaniach i inicjatywach. Na dwa listopadowe dni Gdańsk staje się centrum dyskusji o przyszłości klimatu. Do miasta nad Motława zjadą liderzy polityczni, naukowcy, aktywiści oraz przedstawiciele biznesu.
Co w programie?
Forum potrwa dwa dni. Pierwszego dnia w salach wykładowych akademii Muzycznej w Gdańsku program merytoryczny zostanie połączony z częścią artystyczną i uroczystością wręczenia nagród Zielonego Gryfa, uhonorowując tych, którzy wyróżniają się w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W tym dniu warto zwrócić uwagę na debatę Jednym z głównych punktów będzie debata „Innowacje i adaptacja w odpowiedzi na zmiany klimatyczne”, w której wezmą udział Ryszard Gajewski, prezes Gdańskie Wody oraz Marcin Popkiewicz, popularyzator nauki, specjalista klimatologii.
Drugi dzień Forum odbywać się będzie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. To m.in. debata o Europejskim Zielonym Ładzie i jego wpływie na polską gospodarkę. Oprócz „teorii” będzie również praktyka. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, które pokażą, jak w praktyce mierzyć swój ślad węglowy oraz wdrażać zasady ESG.
Ważne informacje
Co trzeba zrobić, aby uczestniczyć w Forum? To bardzo proste. Wystarczy zarejestrować się przez formularz on-line i przybyć w najbliższą środę i czwartek 6 i 7 listopada w2024 r. do Gdańska. Udział w Forum jest bezpłatny.