Już po raz kolejny do pomorskich gmin przyjadą mammobusy. Chodzi o: Gdańsk, Kosakowo i Krokowę. Panie od 45. do 75. r. ż. będą mogły skorzystać z darmowej mammografii. Co ważne, badanie trwa kilka minut i dla większości kobiet jest bezbolesne.
Aby skorzystać z bezpłatnego badania, należy się zarejestrować pod numerem telefonu 58 767 34 44 lub poprzez stronę internetową Geneva Trust .
Jak się przygotować?
Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy się zapisać. Na badanie trzeba wziąć dokument tożsamości.
– Badanie trwa zaledwie pięć minut i dla zdecydowanej większości pań jest całkowicie bezbolesne – mówi prezes Geneva Trust Andrzej Stencel.
Mammografia polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa zdjęcia dla każdej piersi. W trakcie badania pierś jest lekko uciskana. Dzięki zdjęciom lekarz jest w stanie ocenić jej stan oraz wykryć ewentualne zmiany. Podczas wizyty o komfort pacjentki dba technik elektroradiologii. Co ważne, w mammobusach jest poczekalnia i przebieralnia.
To badanie może uratować życie
Jeśli na co dzień panie nie mają czasu na badania profilaktyczne, to właśnie w listopadzie powinny go znaleźć. W tym miesiącu do Gdańska, Kosakowa i Krokowej przyjadą mammobusy. W nich kobiety od 45. do 74. r. ż. będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. To ważne, ponieważ rak piersi jest obecnie najczęstszym nowotworem, jaki występuje u kobiet. Niestety wciąż zbyt mało pań wykonuje bezpłatne badania profilaktyczne piersi. Są miejsca, w których odsetek przebadanych kobiet to zaledwie 20 proc. Stąd też rośnie liczba zachorowań i zgonów z powodu nowotworów. Z dostępnych danych wynika, że regularne badania pomagają w wykryciu raka już we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.
– Mammografia jest sprawdzoną i skuteczną metodą wykrywania zmian w piersiach – mówi prezes Geneva Trust Andrzej Stencel. – Warto korzystać z badań w mammobusach, ponieważ mają jedne z najnowocześniejszych i najdokładniejszych sprzętów, jakie są dostępne na rynku. Nasi technicy to doświadczeni profesjonaliści, którzy rocznie wykonują ponad 210 tys. takich badań – dodaje Stencel.
Kiedy należy się zbadać?
Zgodnie z zalecaniami NFZ panie między 45. a 74. r. ż. powinny wykonywać mammografię raz na dwa lata. Są jednak sytuacje, że lepiej jest się zgłosić od razu.
– Zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmiana jej koloru, ale też wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie oraz wydzielina z brodawki – surowicza lub zabarwiona krwią – wylicza lekarz radiolog Sławomir Maciejski. – Poza tym uwagę powinien zwrócić guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie konsystencją od reszty ciała. Uważać należy także na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Trzeba wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania – tłumaczy lekarz.
Gdzie wykonasz badanie?
- 4 listopada 2024 r. – Gdańsk Śródmieście, przy UMWP, ul. Okopowa 21/27
- 5 listopada 2024 r. – Gdańsk Śródmieście, przy UMWP, ul. Okopowa 21/27
- 6 listopada 2024 r. – Gdańsk Żabianka – pomiędzy pawilonem przy ul. Gdyńskiej 6 a kościołem pw. Chrystusa Odkupiciela
- 8 listopada 2024 r. – Kosakowo – przy OSP w Kosakowie, ul. Chrzanowskiego 44
- 8 listopada Krokowa 2024 r. – deptak przy ul. Żarnowieckiej, wjazd od strony Banku Spółdzielczego
Lista wszystkich miejsc, gdzie zaparkują mammobusy jest dostępna na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia