Dyskusja o Pakcie odbyła się podczas konferencji Green Energy Triciy 14 października 2024 r.

Transformacja energetyczna

Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem transformacji energetycznej, będąc zobowiązana do redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z europejskimi celami klimatycznymi. Kluczowym elementem tej zmiany jest region Pomorza, który, dzięki położeniu geograficznemu, posiada naturalny potencjał do rozwoju morskich farm wiatrowych oraz energetyki jądrowej.

– Jako województwo pomorskie widzimy konieczność eliminacji źródeł energii uciążliwych dla środowiska, zastępując je źródłami opartymi na technologiach odnawialnych. Tego typu działania wspieramy zresztą od lat i nadal mamy zamiar wspierać. W ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza finansujemy działania związane z poprawą efektywności energetycznej i rozwojem energetyki odnawialnej – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W najbliższej przyszłości rozwój morskiej energetyki wiatrowej, a w nieco dalszej – energetyki jądrowej i gospodarki wodorowej zmieni nasz region. Jest to kolejna szansa na rozwój nowych gałęzi gospodarki. Wymaga to podjęcia wielu działań w różnych obszarach. Trzeba to jednak robić wspólnie.

Pakt dla Pomorza

Pakt dla Pomorza, który zaprezentowano podczas pierwszego dnia konferencji, zakłada ogromną rolę Województwa Pomorskiego w budowie bezpieczeństwa energetycznego kraju i budowie nowoczesnego przemysłu, które mają zapewnić nowy rozdział w budowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki. Twórcy paktu zwracają uwagę, że: „Znajdujemy się w szczególnym momencie historii. Z jednej strony towarzyszą społeczności Pomorza wyzwania związane ze zmianami klimatu, strategią dekarbonizacji i budowy nowego przemysłu Clima Tech. Morze Bałtyckie i jego ekologia nie znają granic państw – dziś nastał czas na Solidarność Klimatyczną! Dlatego troska społeczności Regionu Krajów Bałtyckiego o ekologię i klimat to wartość naszej współczesnej tożsamości i kultury”. W dokumencie zapisano również stojące przed nami cele strategiczne. To dekarbonizacja, transformacja energetyczna, rozwój sektora Climate.

– Zielony Pakt dla Pomorza jest uszczegółowieniem zapisów wskazanych w Strategii Rozwoju Województwa przyjętej 12 kwietnia 2021 roku, w której kryzys klimatyczny oraz degradacja środowiska zostały wskazane jako najważniejsze wyzwania przed jakimi przychodzi nam stanąć. Dodatkowo w strategii zwracamy uwagę, że wraz z energią z OZE i energią z zielonego wodoru produkowanego przy wykorzystaniu OZE, energia jądrowa może stanowić przyszłość regionalnej energetyki – podkreśla marszałek Struk.

Głównym celem jest strategicznym jest cywilizacyjny skok rozwojowy Pomorza Regionu Dekarbonizacji i Zielonej Energetyki. Pomorza jako hubu innowacji, integrującego region Morza Bałtyckiego dla wspólnego rozwoju nowego przemysłu Climate Tech, innowacji, przedsiębiorczości. Unia Europejska stawia w polityce Zielonego Ładu program redukcji CO2, ale i budowy konkurencyjności gospodarczej. Pakt dla Pomorza przewiduje szeroką współpracę pomiędzy samorządami, sektorem prywatnym, ośrodkami badawczo-naukowymi oraz międzynarodowymi partnerami. Samorządy lokalne i regionalne zyskają na nowych inwestycjach, które przyniosą wzrost dochodów oraz powstanie nowych miejsc pracy w regionie. Społeczność lokalna zyska dzięki tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy w sektorach związanych z produkcją zielonej energii, biogazowniami, portami oraz nowoczesnymi technologiami.