Sala Niebo polskie gościła seminarium Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Okazją do spotkania był podwójny jubileusz, 30 lat istnienia EURES i 20 lat działalności w Polsce oraz na Pomorzu. Wicemarszałek Leszek Bonna wręczył doradcom i asystentom urzędów pracy okolicznościowe wyróżnienia. Doceniono pracę na rzecz ludzi szukających pracy lub pracowników w całej Europie. Były podsumowania, referaty, a także okazja do kuluarowych rozmów.
Europejskie Służby Zatrudnienia EURES to sieć działająca od 30 lat. Polskie urzędy pracy są jej częścią od 2004 roku.
Święto pracowników w służbie pracy
Okolicznościowe dyplomy trafiły do ponad 20 osób. Reprezentowały one przede wszystkim powiatowe urzędy pracy, ale wyróżniono też pracowników szczebla wojewódzkiego. Spotkanie otworzył wicemarszałek Leszek Bonna, odpowiedzialny w naszym województwie za wspomaganie rynku pracy.
Zwrócił też uwagę, że w 2024 r. obchodzimy wiele symbolicznych rocznic. To już 35 lat od pierwszych wolnych wyborów, a także 25 lat samorządu i przyjęcia do NATO, a także 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Dziękując pracownikom EURES podkreślił wielką rolę urzędów pracy i wagę zadań stojących przed specjalistami realizującymi zadania służby zatrudnienia.
– Macie Państwo znaczący wkład w rozwój regionu i pomoc jego mieszkańcom za co Wam dziękuję – podkreślił wicemarszałek.
Podczas spotkania podsumowano ponad 20 lat zaangażowania urzędów pracy w działalność EURES. Ponad 20, ponieważ przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej trwał okres przygotowawczy i już wówczas włożono wiele wysiłku w budowanie sprawnie działającej służby. Dzięki temu zaangażowaniu udało się przejść przez wieloletnie wyzwania i trudności, które wywołane były kryzysem ekonomicznym czy toczącą się u sąsiadów wojną.
Czym zajmują się Europejskie Służby Zatrudnienia?
Europejskie Służby Zatrudnienia EURES (skrót od ang. European Employment Services) działają od 1994 r. Jest to platforma, dzięki której europejski rynek pracy może sprawniej działać. Pracownicy z krajów członkowskich łatwiej znajdują zatrudnienie, a pracodawcy mają większe możliwości pozyskania wykwalifikowanej kadry. W Polsce zadania w ramach sieci EURES realizowane są przede wszystkim przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.
– Kiedy ktoś się chce podjąć pracę za granicą, na pewno uzyska wsparcie i poradę w najbliższej placówce. Wykwalifikowani pracownicy pomogą nie tylko wypełnić dokumenty, ale udzielą również porad dotyczących życia w nowym kraju – tłumaczy wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy Katarzyna Żmudzińska.
Dzięki temu znalezienie pracy za granicą jest łatwiejsze i mniej stresujące. Wsparcie wyspecjalizowanej administracji sprawia, że cały proces przebiega sprawnie i bezpieczne. Z pewnością każdy z nas zna co najmniej jednego Pomorzanina, którego komfort życia znacznie wzrósł dzięki pracy za granicą.