Nowoczesny i niezwykle bogato wyposażony aparat do badań EEG jest trzecim tego typu urządzeniem w województwie pomorskim. Sprzęt został zakupiony dla Oddziału neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.
Urządzenie kosztowało ponad 66 tys. zł i zostało sfinansowane z budżetu szpitala.
Do czego służy RRG?
Sprzęt monitoruje działanie ośrodkowego układu nerwowego przy wykorzystaniu zintegrowanej elektroencefalografii. Dzięki temu lekarze zyskują wiedzę o funkcji bioelektrycznej mózgu. Urządzenie umożliwia ocenę stanu pacjentów z rozpoznaną encefalopatią niedotleniowo-niedokrwienną. RRG służy nie tylko do diagnostyki, ale też leczenia drgawek noworodkowych. Dotyczy to zwłaszcza oceny rokowań krwawień dokomorowych oraz prognozy rozwoju psychoruchowego wcześniaków.
– Urządzenie, które otrzymaliśmy jest bardzo nowoczesnym sprzętem służącym lekarzom do podglądania, jak się czuje centralny układ nerwowy, ośrodkowy układ nerwowy noworodka – mówi ordynator Oddziału Neonatologicznego Katarzyna Antypiuk. – Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie przewidzieć, czy uszkodzenia leczą się, czy mimo powikłań neonatologicznych, mamy możliwość dobrego rozwoju noworodka w przyszłości – dodaje lekarka.
Warto zaznaczyć, że słupski szpital jest jedynym ośrodkiem neonatologicznym II stopnia referencyjności wyposażonym w sprzęt tak wysokiej klasy.
– Dotychczas takie aparaty były w ośrodkach, które dysponowały systemami hipotermii leczniczej, czyli chłodzenia noworodka, który doznał niedotlenienia okołoporodowego – podkreśla ordynator.
Do tej pory województwie pomorskim były dwa ośrodki, które miały takie urządzenia. Słupski szpital jest teraz trzecim w regionie.
Skorzysta setka noworodków
Nowy aparat kosztował ponad 66 tys. zł.
– Od lat staramy się, aby wszystkie oddziały szpitalne stale były wzbogacane w najnowsze i najbardziej potrzebne urządzenia medyczne dla dobra pacjentów – mówi prezes Andrzej Sapiński.
Zaś wiceprezes Anetta Barna-Feszak dodaje, że aparat zakupiony dla oddziału noworodkowego przysłuży dzieciom i pozwoli szpitalowi stale podnosić jakość świadczeń medycznych udzielanych dzieciom. Środki na zakup RRG pochodziły z budżetu placówki.
Według szacunków lekarzy z nowego aparatu skorzysta co roku około setki noworodków.