Urządzenie kosztowało prawie 850 tys. zł i zostało sfinansowane z budżetu województwa pomorskiego.

W czym pomaga?

Urządzenie optyczne pozwala na większą precyzję podczas zabiegów okulistycznych poprzez wizualizację gałki ocznej w najwyższej rozdzielczości za pomocą powiększenia i oświetlenia. Mikroskop może być też używany do obserwacji i dokumentacji w chirurgii medycznej.

– Mikroskop Proveo 8 to tak naprawdę serce naszej chirurgii okulistycznej – mówi ordynator okulistyki dr hab. Maciej Gawęcki. – Sprzęt pozwala na doskonałą wizualizację gałki ocznej w czasie zabiegów okulistycznych. Dotyczy to oczywiście chirurgii zaćmy, ale przede wszystkim zabiegów na tylnym odcinku oka, czyli witrektomii. Dzięki tak nowoczesnemu mikroskopowi będziemy w stanie zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanych przez nas zabiegów oraz poszerzyć ich zakres, zwłaszcza w chirurgii siatkówki – wyjaśnia lekarz.

Mikroskop ma być rozbudowany o śródoperacyjną tomografię (OCT), co dostarczy nowych informacji chirurgowi w trakcie trwania operacji.

– Jestem pewny, że będziemy w stanie zaprezentować szerszemu gronu nagrania z takich zabiegów, a może też opublikować ciekawe doniesienia na ten temat. To świetny zakup, który szybko zwróci się w formie zwiększenia liczby i jakości zabiegów okulistycznych – dodaje Gawęcki.

Z czego składa się sprzęt?

Kluczowym elementem systemu Proveo 8 jest mikroskop. W skład systemu wchodzą też m.in.: tor wizyjny z kamerą HD, nagrywarka medyczna 4K, monitor 27”, szeroka gama binokularów (mikroskopów optycznych z oddzielonymi okularami) dla głównego operatora i asystenta, sterownik bezprzewodowy, nowoczesny oftalmoskop, który służy do wziernikowania dna oka czy kilkanaście zestawów do sterylizacji składających się z soczewek i osłonek.