Decyzję radnych poprzedziły m.in. prezentacje opisujące ochronę przyrody, funkcjonowanie OChK, które przedstawili obecni na sesji specjaliści z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

OChK, czyli co?

Form ochrony przyrody w Polsce jest wiele. Są parki narodowe czy krajobrazowe, obszary Natura 2000 czy właśnie Obszary Chronionego Krajobrazu. Czym zatem jest OChK?

–  To istotna forma ochrony przyrody. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody OCHK obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyka i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych – opisywał Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Ich wyznaczanie to zadanie sejmiku województwa. Stosowne uchwały są konsultowane z radami gmin i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

OChK Międzywale Wisły

W województwie pomorskim funkcjonuje 40 Obszarów Chronionego Krajobrazu.

– Warto pamiętać, że OChK Międzywala Wisły istnieje od 1985 r. Realizowana jest tam ochrona przeciwpowodziowa, dopuszczalna jest także modernizacja czy wznoszenie wałów przeciwpowodziowych. Pomimo wprowadzonych zakazów realizowana jest także np. kontrola populacji zwierząt takich jak bobry – opisywała Anna Błażewicz-Stasiak z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

OCHK obejmuje tereny leżące w Gdańsku i Tczewie oraz w gminach: Cedry Wielkie, Stegna, Ostaszewo, Suchy Dąb, Tczew, Lichnowy, Miłoradz, Subkowy, Pelplin, Gniew i Sztum. Jego powierzchnia wynosi 6 187,50 ha.

– Jego teren to wyróżniający się krajobraz doliny Wisły w obrębie międzywala, charakteryzujący się unikatowymi ekosystemami zalewowego dna rzeki. Dolina Wisły pełni jednocześnie funkcje krajowego korytarza ekologicznego oraz posiada liczne walory rekreacyjne – czytamy w uchwale sejmiku.

Celem ochrony jest zachowanie naturalnego środowiska, które jednocześnie jest ekstensywnie użytkowane rolniczo oraz unikatowe w skali regionu jeśli chodzi o walory krajobrazowe.

Uchwała Sejmiku i debata

Na sesji prezentowane były trzy uchwały. Najwięcej emocji wzbudziła ta dotycząca właśnie OChK Międzywala Wisły.

– Ta uchwała, którą procedujemy zmienia i dokładnie definiuje granice obszaru i określa zasady ochrony czynnej. Projekt konsultowaliśmy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz gminami leżącymi w dolinie Dolnej Wisły. Odbyły się również konsultacje społeczne – wyjaśniał Adam Gawrylik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Po przedstawieniu projektu uchwały odbyła się dyskusja. Na kwestie związane z ograniczeniem produkcji rolnej oraz melioracją obszaru Żuław zwracał uwagę poseł PiS Kazimierz Smoliński. Odpowiedział mu Andrzej Sobociński z Pomorskiej Izby Rolniczej, który zwrócił uwagę, że funkcjonowanie OChK nie przeszkadza w prowadzeniu działalności rolniczej. Nikt nie zabrania choćby stosowania środków ochrony roślin.

–Rozmawiamy o Żuławach, wyjątkowym regionie. Chciałbym abyśmy pamiętali o ochronie przeciwpowodziowej. Apeluję, o wstrzymanie się z ta uchwalą do czasu dyskusji na sejmikowej komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego – mówił Kazimierz Klawitter, radny PiS.

Warto dodać, że na październikowej sesji sejmiku województwa pomorskiego radnym zostanie przedstawiony raport o ochronie przeciwpowodziowej Żuław. Radni opozycji podnosili też zarzut, że konsultacje uchwały odbywały się w okresie wakacyjnym.

– Radni otrzymali informacje w drugiej połowie czerwca. Wiedzieliśmy o tym wszyscy – odpowiedział Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Ostatecznie w głosowaniu 22 radnych poparło uchwałę a 3 było przeciw.