Na kwalifikacje do biopsji można się rejestrować pod nr telefonu 58 572 74 54. Na konsultacje należy przynieść opis rezonansu magnetycznego prostaty wraz z płytką CD oraz wynik badania PSA.

Jaki jest nowy sprzęt?

Urządzenie do biopsji fuzyjnej składa się z kilku elementów. To aparat ultrasonograficzny do biopsji fuzyjnej, fotel zabiegowy oraz zestaw narzędzi, w skład którego wchodzą: cystoskop kompaktowy, elastyczne kleszczyki chwytające, kosz do mycia i sterylizacji oraz światłowód do dedykowanego endoskopu. Urządzenie kosztowało prawie 650 tys. zł i zostało sfinansowane z budżetu województwa pomorskiego.

Szybsza i dokładniejsza diagnoza

Nowy aparat do wykonywania biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego to postęp w diagnostyce raka. Chodzi o to, że pozwala na precyzyjne zlokalizowanie ogniska nowotworu poprzez nałożenie obrazu rezonansu magnetycznego na obraz ultrasonograficzny (fuzja obrazów), a następnie pobranie wycinka bezpośrednio z podejrzanej zmiany.

– Biopsja fuzyjna, poza znacznie większą skutecznością w wykrywaniu raka prostaty, charakteryzuje się mniejszym ryzykiem powikłań zakażenia układ moczowego i zapalenia gruczołu krokowego – wyjaśnia ordynator Oddziału urologii dr n.med. Marek Lubocki. – Dlatego cieszymy się, że od teraz ta metoda stała się standardem w diagnostyce raka prostaty w naszym oddziale – dodaje lekarz.

Przypomnijmy, że od września 2022 r. wykonywane są operacje radykalnego wycięcia gruczołu krokowego w asyście robota da Vinci. Rejestracja do kwalifikacji do zabiegu pod nr telefonu 58 572 74 54. Na kwalifikacje należy zgłosić się z wynikami: PSA, biopsji gruczołu krokowego, rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego oraz z dokumentacją medyczną dotyczącą chorób współistniejących.