A jak było w Owidzu?

Klimatycznie i muzycznie…

W sobotę pogoda dopisała, było słonecznie i bardzo gorąco. Do Owidza zjechało wiele osób. Można było zobaczyć rejestracje samochodów nie tylko z powiatu starogardzkiego, ale też z całego Trójmiasta, a nawet innych województw. Przybyli na dożynki odwiedzali stoiska lokalnych wystawców i kosztowali regionalne rarytasy, podziwiali rękodzieło twórców ludowych, a podczas koncertów nawet tańczyli. Dla nieco starszych odbył się pokaz mody inspirowanej Kociewiem. Całe rodziny uczestniczyły w różnych warsztatach m.in.: barwienia tkanin, garncarskich, tańców ludowych czy strzelaniu z łuku. Zupełnie za darmo zwiedzali też Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Tego dnia nie zabrakło też folku. Zagrali m.in. Five of’em, orkiestra dęta OSP Pinczyn i Zespół Pieśni Tradycyjnych Vatra. Od godz. 17.00 rozpoczęły się koncerty na scenie. Tegorocznymi gwiazdami byli m.in.: Giuseppe Sestito, Krawczyk Band oraz Ania Wyszkoni.

…. ale też zdrowo i merytorycznie

Wiele osób stało w kolejkach do punktów medycznych organizowanych przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, w których można było zasięgnąć porad m.in. kardiologów, onkologów, a nawet podologów. Sporo chętnych sprawdziło też poziom glukozy we krwi, zmierzyło ciśnienie tętnicze oraz miało oznaczone BMI. Można było też skorzysta z zabiegów na kręgosłup, mięśnie czy łokcie. Do dyspozycji pacjentów była fala uderzeniowa i zabieg  Indiba.

 – To dla moich spiętych mięśni kręgosłupa szyjnego i problemów z lędźwiami doskonałe zabiegi. Czuję się po nich jak nowo narodzona – mówiła zachwycona pani Dorota z Gdańska.

W sobotę odbył się też Kongres Pomorskiej Wsi. Wójtowie, starostowie i przedstawiciele instytucji rolniczych zebrali się już po raz trzeci, aby dyskutować o kondycji pomorskiej wsi. Tematem tegorocznego spotkania była kondycja pomorskiej wsi 20 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Uczestnicy kongresu dowiedzieli się, jak zmieniała się wieś oraz z jakich programów można było uzyskać wsparcie. Odbyła się też debata dotycząca rozwoju pomorskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.

A dla najmłodszych

Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, które chętnie bawiły się w wesołym miasteczku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra Spy Guy Pomorskie, której uczestnicy, przemierzając planszę, spotykali m.in: różne postacie, zabytki, zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla regionu. Najmłodsi i nieco starsi mogli poznać województwo pomorskie na jednej z trzech wielkoformatowych planszówek, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Dzieci korzystały również z m.in.: dmuchańców, konkursów, malowania buziek i strefy sportowej.

A co w niedzielę?

Drugi dzień dożynek wojewódzkich już w niedzielę, 8 września. Będzie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty tematyczne, koncerty i zwiedzanie grodu z przewodnikiem. Punktem kulminacyjnym będzie rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz najlepsze stoisko w ramach miasteczka powiatów. Zapraszamy!