Jak wyglądali polscy żołnierze II RP? Jaką walczyli bronią i jakie mieli wyposażenie? Jak przebiegała wojna obronna Polski w 1939 r.? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas imprezy edukacyjnej organizowanej w niedzielę, 1 września przed Starostwem Powiatowym w Słupsku.
Pomorskie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Wojskowości Grzmot, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Słupsku, w związku z przypadającą 1 września 2024 r. 85. rocznicą napaści III Rzeszy na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej, organizuje 14. imprezę popularyzującą wiedzę o wojnie obronnej Polski w 1939 r. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 1 września 2024 r. w godz. 11.00- 14.00 przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 14.
Co będzie się działo?
Przed siedzibą starostwa, jako budynku historycznego, będzie diorama nawiązująca do posterunków wojskowych tworzonych w miastach polskich po rozpoczęciu wojny we wrześniu 1939 r.
– Stanowisko to wykonane będzie z worków wypełnionych piaskiem, stanowisk ogniowych z atrapami broni palnej żołnierzy Wojska Polskiego II RP, stolika symbolizującego punkt werbunkowy do wojska – mówi prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości Grzmot Andrzej Liberek. – Przez głośniki zamontowane w zabytkowym radioodbiorniku emitowane będą oryginalne komunikaty Polskiego Radia informujące o rozpoczęciu ataku Niemiec na Polskę z 1 września 1939 roku – wyjaśnia Liberek.
Ponadto, po ulicach sąsiadujących z siedzibą starostwa chodzić będą dwuosobowe patrole złożone z rekonstruktorów w mundurach żołnierzy z września 1939 r., którzy napotkanych przechodniów będą zapraszać do zwiedzenia dioramy. Wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem oraz codziennym życiem żołnierzy Wojska Polskiego, a także przebiegiem wojny obronnej Polski w 1939 r. Opisane działania edukacji historycznej skierowane zostaną w szczególności do dzieci i młodzieży.
Organizatorzy zapewniają, że przebieg wydarzenia historycznego nie wiąże się w żaden z sposób z działaniami dynamicznymi ani użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych. Wszystkie prowadzone podczas uroczystości działania będą statyczne, a rekonstruktorzy używać będą jedynie atrapy historycznych modeli broni palnej.
O stowarzyszeniu
Stowarzyszenie istnieje od 2015 r. i zajmuje się rekonstrukcją historyczną Wojska Polskiego II RP, a w szczególności 1. Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa jako najbliższej terytorialnie przedwojennemu regionowi słupskiemu jednostce Wojska Polskiego (do 1945 r. Słupsk, a raczej Stolp, znajdował się w granicach administracyjnych Niemiec). Działalność statutowa stowarzyszenia ma na celu edukację i popularyzację wiedzy historycznej w szczególności okresu II RP oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej oraz krzewienie wśród mieszkańców Słupska i regionu wiedzy o polskiej wojnie obronnej 1939 r.