Od piątku 23 do poniedziałku 26 sierpnia 2024 r. potrwa kolejna edycja Międzynarodowego Zlotu Żaglowców. Już po raz 28. mieszkańcy i turyści mają okazję z bliska podziwiać najpiękniejsze jednostki i popływać niektórymi. A w sobotę wielka parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej.
Każdy chętny będzie mógł skorzystać z płatnych i darmowych atrakcji specjalnie przygotowanych na ten czas.
Rejsy, szanty i pokazy
Od najstarszych po najmłodszych w programie Baltic Sail dla każdego przewidziane są atrakcje.
Na pewno warto skorzystać z 3–godzinnych rejsów, będzie to okazja do wejścia na pokład takich żaglowców jak m. in.: Generał Zaruski, który został zbudowany w 1939 roku czy też Barlovento, który w 1988 roku zwodowano w Szczecinie. Rejs rozpoczyna się w kanale portowym, a kończy na Zatoce Gdańskiej. W tym czasie będzie można podziwiać inne jednostki rozwijające żagle.
Fani szant mają okazję każdego dnia dołączyć do Festiwalu Muzyki Szantowej Szant pod Żurawiem. Od 25 lat odbywa się on nieprzerwanie i zyskuje coraz większą rzeszę słuchaczy. Całość rozpocznie się w piątek, 23 sierpnia o godzinie 21.00 na Ołowiance, uroczystym wodowaniem głównej sceny, która zyska swojego patrona – Jerzego Porębę.
W sobotę, 24 sierpnia z wysokości plaży przy Domu Zdrojowym w Brzeźnie wystartuje parada. Od godziny 11.30 jednostki będą przemieszczać się po Zatoce Gdańskiej w stronę Jelitkowa. Widowisko można obserwować z molo w Brzeźnie, albo obok na specjalnych ekranach. Na Ołowiance, w okolicach Mostu Wapiennego czy też na Targu Rybnym odbędą się wyjątkowe pokazy rekonstrukcyjne dotyczące na przykład poboru do marynarki lub odtwarzane będą bitwy. Dla najmłodszych stworzona została Strefa Małego Baltica z ciekawymi atrakcjami podzielonymi na część lądową i wodną.
Wszystkie dokładne informacje oraz program wydarzenia możemy znaleźć na oficjalnej stronie balticsail.pl.
28 lat porozumienia
Baltic Sail ma na celu promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego. W 1996 roku zostało podpisane międzynarodowe porozumienie, którego inicjatorem był niemiecki port Rostock. Ważne w tej inicjatywie jest też wspieranie tradycyjnej żeglugi od portu do portu na bałtyckich wodach. Aktualnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Kłajpeda, Rostock, Karlskrona, Nysted, Turku, Szczecin, Sassnitz. Tak jak w Gdańsku tak i w innych miastach odbywać się będą żeglarskie święta pełne atrakcji, historii i przyciągające wielu turystów.