Obecnie trwają intensywne prace, aby jak najszybciej dla pacjentów uruchomić tę nowoczesną technologię diagnostyczną.

Do precyzyjniejszej diagnostyki układu pokarmowego

Endosonografia (EUS) służy do diagnostyki obrazowej pola wątrobowo-trzustkowego. Badanie wykorzystuje ultradźwięki, więc nie naraża pacjentów na promieniowanie jonizujące jak np. przy tomografii komputerowej. Również metalowe implanty nie są przeciwwskazaniem do badania.

– Badanie wykonywane jest po wprowadzeniu endoskopu do światła żołądka lub dwunastnicy – informuje kierownik Pracowni endoskopii dr n. med. Cezary Adamiec. – Aparat znajduje się bliżej diagnozowanych struktur niż przy badaniu USG z powierzchni skóry przez co znacznie wzrasta wykrywalność małych zmian. Dodatkowym atutem EUS jest możliwość wykonania biopsji i uzyskania materiału do badania histopatologicznego – tłumaczy dr Adamiec.

A także do leczenia

Obecnie sprzęt, który jest na wyposażeniu gdyńskiego szpitala, służy nie tylko diagnostyce, ale także endoskopii zabiegowej. W najbliższym czasie Oddział chorób wewnętrznych rozszerzy badania o ocenę pola wątrobowo-trzustkowego w EUS. Natomiast na Oddziale chirurgii będzie przeprowadzanych więcej procedur małoinwazyjnych dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego.

Jak informuje rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz: „Wprowadzenie endosonografii do oferty diagnostycznej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zapewni pacjentom dostęp do nowoczesnej, precyzyjnej diagnostyki i mniej inwazyjnych metod leczenia oraz pozwoli szpitalowi na podniesienie standardów opieki medycznej”.

Sprzęt, w którego skład wchodzą wideogastroskop ultrasonograficznego EUS, USG – EUS oraz wraz z dwoma głowicami oraz wideoprinter, kosztował prawie 710 tys. zł. Środki na jego zakup pochodziły z budżetu województwa pomorskiego.