Gmina Mikołajki Pomorskie oraz Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Mikołajkach Pomorskich po raz drugi podjęły współpracę z Fundacją Ochrony Dziedzictwa, Kultywowania Tradycji, Wspierania Kultury i Rozwoju Lokalnego „Ziemia Dobrzyńska” i zapraszają mieszkańców regionu na dwa koncerty fortepianowe w ramach festiwalu Chopin en Vacances.

Recitale młodych artystów

W niedzielę, 11 sierpnia 2024 r. od godz. 16.00 na terenie kompleksu dworsko-parkowego w Stążkach będzie można wysłuchać dwóch recitali w wykonaniu młodych, ale bardzo utalentowanych pianistów. Podczas koncertu tradycyjnie zagrana zostanie nie tylko muzyka skomponowana przez Fryderyka Chopina, ale również utwory innych światowej sławy kompozytorów.

Pierwszym pianistą będzie Juliusz Łukasik, który jest uczniem klasy VI Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Od najmłodszych lat regularnie uczestniczy w kursach pianistycznych oraz wielokrotnie występował w ramach koncertów promujących najlepszych uczniów – instrumentalistów reprezentujących szkołę. Brał także udział w cyklu koncertów „Kwadranse Muzyczne” w Żelazowej Woli promującym laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych do lat 18. Artysta może poszczycić się osiągnięciami zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i w konkursach o charakterze międzynarodowym w Toronto, Atlancie czy Wiedniu.

Z kolei druga pianistka Chihiro Deguchi pochodzi z Jokohamy w Japonii. W 2017 r. ukończyła studia licencjackie na Tokyo College of Music. Po ich ukończeniu wyjechała do Polski, aby doskonalić swoje umiejętności. W 2019 r. zdobyła tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Znalazła się w gronie najlepszych absolwentów roku. Obecnie na uniwersytecie muzycznym odbywa staż artystyczny w klasie fortepianu oraz w klasie kameralistyki fortepianowej, a także uczęszcza na lekcje gry na instrumentach historycznych. Artystka jest również laureatką wielu konkursów pianistycznych odbywających się zarówno w Japonii, jak i w Polsce. Laury zdobywała też w międzynarodowych zmaganiach we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech, Rosji, Estonii, Hiszpanii i Szwajcarii.

Poplenerowy wernisaż

Wcześniej, bo o godz. 15.30 odbędzie się wernisaż prac malarskich członków Stowarzyszenia Plastyków „Paleta”, którzy na zaproszenie gminy Mikołajki Pomorskie w lipcu w miejscowości Cieszymowo uczestniczyli w plenerze malarskim. Aurelia Sitek-Juszczak, Janina Dłużewska, Grażyna Kurapiewicz, Wanda Wolak, Krystyna Badowska oraz Jerzy Juszczak w głównej mierze podjęli się namalowania obrazów prezentujących walory turystyczno-krajoznawcze Powiśla. Oprócz ich prac, we wnętrzach dworu w Stążkach podziwiać będzie można także mieszkańców gminy Mikołajki Pomorskich.

Warto dodać, że dzięki współpracy z artystami zostanie również przeprowadzona licytacja obrazów na rzecz zmagającej się z ciężką chorobą oraz oczekującą na przeszczep nerki mieszkanki gminy Mikołajki Pomorskie – Karoliny Jędrusiak.

*  *  *

Dwór w Stążkach (powiat sztumski), który przez swoją wielkość nazywany jest przez miejscową społeczność pałacem, to jeden z najciekawszych zabytkowych obiektów na terenie gminy Mikołajki Pomorskie. Obiekt ten wraz z przyległym parkiem jest wpisany do rejestru zabytków i stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych Powiśla. W związku z przebudową z 1866 r. jego wygląd stylizowano na włoski renesans z charakterystyczną frontową wieżą, a także arkadowym podjazdem. Jednakże budynek wybudowano już średniowieczu, o czym świadczą zachowane gotyckie piwnice.

Sama miejscowość Stążki na przestrzeni dziejów należały do rodu Stange, który przybył tu w czasie rządów krzyżackich. W okresie przynależności miejscowości do I Rzeczypospolitej właścicielami wsi byli w XV w. Bażyńscy, a następnie Kostkowie i ród Schack von Wittenau. W 1772 r. w wyniku I rozbioru ziemie te włączono do państwa pruskiego. Stąd pod koniec XVIII w. Stążki stały się własnością niemieckiego rodu Rittberg. Po II wojnie światowej, w związku ze zmianą przynależności administracyjnej terenu, majątek znacjonalizowano i włączono w zasób PGR. Po transformacji ustrojowej przez lata budynek należał do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która podjęła się remontu jego elewacji i dachu. Obecnie dwór jest we władaniu gminy Mikołajki Pomorskie i czeka na pomysł zagospodarowania przez prywatnego inwestora.