Dzwon podarowała Fundacja Pokonaj Raka, która zaopatrzyła już kilkanaście szpitali w całej Polsce w tak wyjątkowy prezent.

W Słupsku wybrzmiał dzwon

Dzwon Życia został odsłonięty na oddziale onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Fundacja Pokonaj Raka, która na ten cel przeznacza część wpływów z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego, od lat zajmuje się dawaniem oddziałom onkologicznym symbolu zwycięstwa. Tym razem to słupski szpital otrzymał dar od fundacji.

– Jesteśmy przekonani, że dzwon życia stanowi symboliczny i ważny element słupskiego centrum onkologicznego. Dzwon ten jest umieszczony w centrum szpitala, w miejscu, które jest dostępne dla wszystkich – zarówno pacjentów, ich rodzin, jak i pracowników. Jest to szczególny sygnał odzewu na sukcesy, małe i duże, które osiągają pacjenci słupskiego szpitala w walce z chorobą – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes fundacja Pokonaj Raka.

Na uroczystość odsłonięcia Dzwonu Życia przedstawiciele fundacji Pokonaj Raka przybyli z okazji projektu Onko Tour de Pologne 2016-2024, który realizują wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Tegoroczna trasa rowerowego rajdu przebiegała przez Słupsk.

 – Jesteśmy tutaj z członkami fundacji Pokonaj Raka. To są ludzie pokazujący, w jaki sposób należy walczyć z rakiem na co dzień, nie tylko w momencie choroby. Przyjechali do nas na rowerach, pokonali wiele kilometrów, a kolejne przed nimi. To właśnie przykład tego, że aktywny tryb życia i do tego profilaktyczne badania mogą nam pomóc walczyć z tą chorobą – mówi Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dzisiaj nie tylko chcemy podziękować za ten symboliczny dar od fundacji, ale również zwrócić uwagę na aktywny model życia jaki te osoby nam pokazują.

Co oznacza bicie w dzwon?

Trzykrotne uderzenie w dzwon i uśmiech na twarzy to symbole zwycięstwa nad chorobą. Pacjenci leczący się na oddziałach onkologii klinicznej, chemioterapii i badań klinicznych przechodzą długą drogę, często ciężkie i męczące leczenia. Ten dzwon ma być ostatnim przystankiem, jaki pacjent ma przed sobą, a towarzyszący mu personel szpitala wspólnie świętuje radosny dzień. Bicie dzwonu ma oznajmić całemu światu, że po raz kolejny człowiek pokonał raka i nie zamierza się poddawać. Dla innych chorych osób, ma to być motywacja i siła do dalszej walki, aby i oni mogli trzy razy zabić w dzwon wolności od choroby – Dzwon Życia.

Fundacja Pokonaj Raka o własnej idei mówi tak: „Pacjent po zakończeniu leczenia może uroczyście oznajmić jego zakończenie, uderzając trzy razy, symbolicznie w Dzwon. Pacjent, który pozostaje nadal w Szpitalu wypełnia się nadzieją, że i on za parę dni uderzy w Dzwon. Cały personel medyczny otrzymuje znak z sukcesu terapii. W chwili obecnej przekazaliśmy 15 Dzwonów Życia do szpitali onkologicznych”.