Pierwszy zabieg z asystą wartego ok. 1 mln dolarów systemu specjaliści z Gdyni przeprowadzili w grudniu 2023 r. Rosa firmy Zimmer-Bio to jedyny tego typu robot na Pomorzu, a w Polsce jest ich zaledwie kilka.

O zabiegu

Endoprotezoplastyka kolana to zabieg chirurgiczny. W jego trakcie usuwa się uszkodzone fragmenty kości udowej i piszczelowej, a następnie zastępuje je implantem. Operacje przy użyciu robota pomagają lekarzom w bardzo precyzyjnym planowaniu i przeprowadzaniu zabiegów ortopedycznych.

– Rosa jest w stanie bardzo dokładnie wyliczyć podstawowe parametry, które są ważne do wyboru rozmiaru i umiejscowienia optymalnego implantu i najlepszej z możliwych wielkości – wyjaśniał dr n. med. Paweł Cieśla. –  To szczególnie istotne, że system robotyczny potrafi dokonać wyliczeń z dokładnością do 0,5 stopnia i do 0,5 mm, analizując jednocześnie kilka różnych parametrów. Należy pamiętać o tym, że robot jest zawsze narzędziem w rękach lekarzy i to oni podejmują ostateczne decyzje w czasie zabiegu – tłumaczył ortopeda.

Dla pacjentów oznacza to szybszą rekonwalescencję, mniejszy ból pooperacyjny, krótszy czas hospitalizacji oraz lepszą stabilność i funkcjonalność kolana. Warto dodać, że zminimalizowane jest też ryzyko powikłań i przyspieszony proces rehabilitacji.

W gdyńskim oddziale każdego roku przeprowadza się ponad 500 tego rodzaju operacji. Z powodu braku możliwości finansowania tej nowoczesnej procedury z użyciem systemu Rosa ze środków NFZ, lekarze w gdyńskim szpitalu wykonują obecnie maksymalnie 120 takich zabiegów rocznie.

100. zabieg wykwalifikowanej kadry

Operacje z użyciem systemu Rosa są przeprowadzane przez wieloosobowy zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a nie przez jedną, stałą grupę dedykowaną wyłącznie tym zabiegom. Ośmiu ortopedów Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz 80 proc. personelu pielęgniarskiego bloku operacyjnego przeszło intensywne szkolenia, które pozwalają na elastyczne dopasowanie się do terminów planowanych zabiegów. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na wysoką jakość opieki oraz szybkie reagowanie na ich potrzeby.

100. operację endoprotezoplastyki stawu kolanowego przy wsparciu nowoczesnego robota ortopedycznego Rosa, zaledwie osiem miesięcy po jego wydzierżawieniu, przeprowadzili specjaliści: ortopeda i traumatolog narządu ruchu, ordynator Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej dr n. med. Paweł Cieśla, a także Paweł Kołodziejczyk i Kostia Chervonenko (ortopedzi), Dariusz Lipiec (anestezjolog), Żaneta Pomierna, Krystyna Pawlicka (pielęgniarki operacyjne) oraz Krystyna Kobylińska (pielęgniarka anestezjologiczna).

– Setna operacja z wykorzystaniem systemu robotycznego Rosa jest świadectwem dynamicznego rozwoju umiejętności naszego zespołu w zakresie chirurgii ortopedycznej z zastosowaniem najnowszych technologii – mówiła prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda. – Dzięki asyście robotów najnowszej generacji nasi specjaliści zwiększają precyzję i efektywność zabiegów oraz zapewniają naszym pacjentom szybszy powrót do zdrowia. Gratuluję zespołowi osiągnięć i dziękuję za zaufanie, które pozwala nam nieprzerwanie podnosić standardy jakości opieki medycznej – dodała Sobierańska-Grenda.

Warto dodać, że w oddziale od 2014 r., jako pierwszym w Polsce, wdrożony jest program Rapid Recovry. Oznacza to skrócenie czasu hospitalizacji o połowę, kompleksowe przygotowanie pacjenta przed operacją, rozpoczęcie rehabilitacji już kilka godzin po zabiegu oraz edukację, jak radzić sobie po opuszczeniu szpitala.

– Dzięki programowi pacjenci mogą wrócić do domu już po trzech dniach od operacji, z minimalnym bólem i ryzykiem powikłań – informuje kierownik bloku operacyjnego Aleksandra Bialik.