O pomorskich hybrydach szeroko informowały regionalne media. W mediach społecznościowych jest już wiele zdjęć i filmów dokumentujących pierwsze kursy. A my pokażemy jak hybrydy prezentowały się w nowosądeckiej fabryce oraz na kolejowym szlaku w dolinie Popradu.

Po co nam hybrydy?

Ktoś może zapytać po co nam pociągu dwunapędowe. Przecież jedne składy kursują na liniach z siecią trakcyjną inne na liniach gdzie konieczny jest napęd spalinowy.

– Składy hybrydowe to zupełnie nowa jakość. Przypomnę, że dzięki połączeniu silników elektrycznych i spalinowych w nowych pojazdach nie będzie trzeba się przesiadać pomiędzy pociągami elektrycznymi i spalinowymi na odcinkach o zróżnicowanej infrastrukturze kolejowej. Nowe pociągi pozwolą nam m.in. w jakimś stopniu rozwiązać problem wciąż niezelektryfikowanej linii 201 Kościerzyna – Gdynia, z którą łączy się zelektryfikowaną linią PKM – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ale takie pociągi to również korzyść dla środowiska, ponieważ podwójny napęd oznacza oszczędność paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

O co chodzi?

Skoro mówimy o nowych pomorskich pociągach wypada wiedzieć, o czym mówimy. Hybrydy. Starszym słowo to może kojarzyć się z jednym z najstarszych klubów studenckich w Polsce, w którym karierę zaczynali choćby Stańko, Młynarski czy Kofta. Młodsze pokolenie określenie „hybryda” kojarzyć może z samochodami jednej z największych azjatyckich marek. Ale hybrydy to także pojazdy kolejowe.

– Choć wolimy jednak nazwę pojazdy dwu-napędowe – zaznacza Konrad Niziński, z firmy Newag, która buduje pomorskie pociągi. O czym tak naprawdę mówimy? – Są to pojazdy, które mogą jeździć zarówno przy zasilaniu z sieci trakcyjnej, jak i z silników spalinowych. Zmiana zasilania podczas postoju zajmuje kilka minut. A zasięg na silniku spalinowym?? To nawet do tysiąca km. – opisuje.

Warto podkreślić, że tego typu składy to w naszym regionie absolutna nowość. Do tej pory wzmocniliśmy flotę pojazdów spalinowych, a cały czas inwestujemy w tabor elektryczny. Ale hybryd jeszcze nie kupowaliśmy.

Pierwsze składy już są

Kontrakt z Newagiem na dostawę czterech pojazdów (hybrydowych) bimodalnych został podpisany wiosną 2023 r.

– Jesteśmy w trakcie realizacji umowy na dostawę czterech pojazdów hybrydowych. Zgodnie z umowa pierwsze dwa pojazdy miały być przekazane do końca września 2024 r. kolejne do połowy października. Ale udało nam się przyspieszyć harmonogram produkcji. Pierwsze dwa pojazdy będą do końca czerwca, a dwa następne jeszcze w tegoroczne wakacje –  mówi Bogdan Laciuga, Nweag S.A. kierownik projektu.

Te oznaczone 36WEhb-005 i 006 są już na Pomorzu. Całkowita wartość zamówienia złożonego przez samorząd województwa w nowosądeckiej fabryce to prawie 128 mln zł. Zakup czterech wieloczłonowych pojazdów kolejowych z napędem hybrydowym (elektryczno-spalinowym) do obsługi przewozów pasażerskich w województwie pomorskim zostanie dofinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, w ramach którego drugiej edycji województwu pomorskiemu przyznano 65 mln zł, co stanowi 50,81 % ostatecznej wartości inwestycji.

Ostatnia jazda próbna

Poranek ostatniego dnia wiosny na stacji Nowy Sącz. Po nocnych ulewach powietrze jest czyste i ostre. W promieniach słońca błyszczy się wyjątkowy pociąg. Jakże inny od codziennie goszczących na stacji EZT. To pierwsza pomorska hybryda, która zaraz wyjedzie na ostatnią jazdę próbną do stacji Piwniczna. Jazda to wyjątkowa, Bo na pokładzie oprócz ekipy z Newagu i komisji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego znajdują się komisarze odbiorczy, którzy potwierdzą, że skład jest w stu procentach gotowy do przekazania właścicielowi i użytkownikowi.

– Dzisiejszy przejazd to potwierdzenie tego, że skład jest gotowy do przekazania przewoźnikowi. Sprawdziliśmy wszystko co trzeba i wszystkie dokumenty się zgadzają. Podpisujemy protokół – mówił przedstawiciel UMWP.

A jak wyglądają nasze nowe pojazdy?

Kilka słów o pojeździe

Mówiliśmy o tym już wcześniej, ale jeśli ktoś jeszcze nie wie to przypomnimy. Składy będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym przewozu wózków inwalidzkich, a także będą posiadać miejsca przeznaczone do przewozu rowerów. Pojazdy będą wyposażone m.in. klimatyzację, toalety przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi, nowoczesny system informacji pasażerskiej, jak również defibrylatory AED. Hybrydy będą osiągać prędkość eksploatacyjną 160 km/h w trakcji elektrycznej oraz 120 km/h przy wykorzystaniu silnika spalinowego.