Po odprawie młodzież wyjechała autokarem do Włoch, aby 30 marca w porcie w Imperii zaokrętować się na pokład żaglowca Pogoria. Rejs po Morzu Śródziemnym potrwa tydzień i zakończy się 6 kwietnia w porcie w Genui. Uczniowie i uczennice będą więc mieli wyjątkową okazję spędzić tegoroczne święta Wielkanocne na morzu.

Nauka na pokładzie żaglowca

Udział w dalekomorskim rejsie jest nagrodą dla 36 laureatów konkursu Pomorskie Żagle Talentów. Konkurs został zrealizowany w ramach projektu Zdolni z Pomorza, dofinansowanego ze środków unijnych. Zadaniem dla uczniów i uczennic pomorskich szkół ponadpodstawowych było przygotowanie krótkich filmów prezentujących pasje oraz osiągnięcia (zawodowe, naukowe, sportowe) osób związanych z morzem lub żeglarstwem.

Co najważniejsze, rejs Pogorią będzie nie tylko żeglarską przygodą, ale i praktyczną nauką takich umiejętności, jak odpowiedzialność za siebie i innych, rozwaga w podejmowaniu decyzji czy praca w zespole.

– Chcemy by młodzi Pomorzanie i Pomorzanki mogli zostać wprowadzeni w rzeczywiste warunki życia na morzu, poznać podstawy sztuki żeglarskiej, w tym zasady nawigacji oraz wymogi bezpiecznego zachowania na wodzie – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Zajęcia w trakcie rejsu uwzględniać będą ponadto wykorzystanie edukacji morskiej i żeglarskiej w przedmiotach szkolnych. Przykładowo, na zajęciach matematyki prowadzone będą obliczenia nawigacyjne, na geografii omówione zostaną zjawiska atmosferyczne i prognozowanie pogody, a na chemii – oddziaływanie wody morskiej na drewno i metale. Młodzież pozna także organizmy wodne żyjące w Morzu Śródziemnym oraz przydatne słownictwo morskie i żeglarskie w języku angielskim.

.

Wsparcie dla edukacji morskiej

Samorząd województwa pomorskiego od lat zaangażowany jest w działania służące upowszechnianiu edukacji morskiej i żeglarskiej.

– Edukacja ta jest dobrym przykładem powiązania morskiej tradycji regionu z atrakcyjną formą kształtowania kompetencji kluczowych uczniów i uczennic – zaznacza Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dlatego dzięki funduszom europejskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Pomorskiego na lata 2014-2020 realizowane były projekty pod wspólnym hasłem Pomorskie Żagle Wiedzy.

– W projekty te zaangażowane były 43 gminy. Łącznie wsparciem objęto 8 670 pomorskich uczniów i uczennic, którzy poznawali tematykę morską na wyjazdach i piknikach edukacyjnych oraz uczestniczyli w praktycznych zajęciach na wodzie – dodaje dyrektor Adam Krawiec.

Wsparcie w zakresie włączenia tematyki morskiej w edukację szkolną otrzymało też 1 157 nauczycieli i nauczycielek, w tym 394 osoby przeszły szkolenia umożliwiające zdobycie uprawnień żeglarskich i instruktorskich.