Wstęp jest wolny, ale obowiązują zgłoszenia, na które czeka organizator kongres@pomorzekultury.pl. Osoby ze szczególnymi potrzebami dotyczącymi udziału w wydarzeniu proszone są o zgłoszenie tego mailowo pomyslodalnia@gmail.com lub telefonicznie 608 661 616.

Dyskusja odbywa się w ramach II Kongresu Kultury Pomorskiej.

O czym będzie dyskusja?

Dyskusja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych teatrem na Pomorzu: twórców, badaczy, krytyków, urzędników odpowiedzialnych za kulturę i widzów.

– Staramy się działania kongresowe wzbogacać ciekawymi wydarzeniami, tym razem będą to uroczystość wręczenia nagród „Gazety Świętojańskiej” i pokaz monodramu muzycznego „Być jak Charlie Chaplin” w wykonaniu solisty Teatru Muzycznego w Gdyni Mateusza Deskiewicza. Uczestników dyskusji zachęcamy do zapoznania się z raportem „Życie teatralne na Pomorzu 2023” – zaprasza Magdalena Olszewska.

Jak twierdzi Sanford Ikeda: „Celem idealnej dyskusji, jak ją tutaj definiuję, jest uczenie się (oraz nauczanie, co jest formą uczenia się). W przeciwieństwie do debaty, która jest grą o sumie zerowej, dyskusja jest grą o sumie dodatniej. Dyskusja jest podobna do wymiany rynkowej o tyle, że każda strona na niej korzysta. To dyskusja, a nie debata jest drogą do intelektualnego rozwoju”.

Program:

  • godz. 17.30-19.15 – Porozmawiajmy o (pomorskim) teatrze (dyskusja)
  • godz. 19.15-19.30 –Uroczystość wręczenia nagród teatralnych i obywatelskich „Gazety Świętojańskiej” za rok 2023
  • godz. 19.30-20.40 – Być jak Charlie Chaplin – monodram muzyczny w wykonaniu Mateusza Deskiewicza
  • godz. 20.40-21.30 – Tort i kuluary

Dlaczego kongres?

Fundacja Pomysłodalnia organizuje II Kongresu Kultury Pomorskiej pod hasłem „Kultura dobrych praktyk i pomysłów”. Finał odbędzie się w dwóch miejscach w Gdańsku (18 października 2024 r.) i w Wejherowie (19 października). W ramach kongresu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń w różnych miejscach województwa pomorskiego. Będą dotyczyć podnoszenia kompetencji oraz promocji dobrych praktyk i pomysłów z regionu i kraju w ramach warsztatów oraz spotkań praktycznych. Ponadto, odbędą się dyskusje, w tym dyskusje panelowe na finał w obu miastach. Integralnym składnikiem będą manifestacje artystyczne oraz interwencje w przestrzeni publicznej.

– Sukces I Kongresu był zobowiązaniem, o którym wiedzieliśmy, że należy się z niego wywiązać, dlatego powołaliśmy II Kongres. Na przesunięcie czasowe wpłynęła oczywiście pandemia, ale też kongres wymaga godnych przygotowań – mówi prezeska Fundacji Pomysłodalnia Magdalena Olszewska. – Bardzo zależy nam na otwartości i transparentności całego procesu konstruowania kongresu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem kultury pomorskiej do udziału w tworzeniu kongresu w formie dla niego optymalnej i adekwatnej – od pomysłu, sugestii po deklarację organizacji wybranego modułu. Zależy nam na tym, by każdy, kto chce mieć wpływ na kształt kongresu, mógł zabrać głos i uczestniczyć w nim na godnych prawach. Oczywiście mamy plan i koncepcję, ale jest dużo miejsca na nowe inicjatywy: warsztaty, spotkania, tematy, zaproszenie konkretnych osób. Zależy nam na promocji dobrych praktyk i realizacji dobrych pomysłów z regionu, chcemy też zaprezentować najciekawsze idee z kraju. Nade wszystko zależy nam na ukazaniu ważności kultury dla naszych społeczności – wyjaśnia Magdalena Olszewska.

II Kongres Kultury Pomorskiej. Porozmawiajmy o (pomorskim) teatrze

  • 11 marca 2024 r., poniedziałek, godz. 17.30-21.30
  • Teatr Gdynia Główna
  • plac Konstytucji 1
  • Gdynia
  • wstęp – wolny

Zobacz: Kongres Kultury Pomorskiej