Wydarzenia, które dokonały się 10 lutego 1920 r. w Pucku, były szczególnie doniosłe zarówno dla historii Pomorza, jak i całej Polski międzywojennej. Nasz kraj po długim okresie zaborów odzyskał dostęp do morza, co symbolicznie potwierdził gen. Józef Haller wrzucając w wody Bałtyku złoconą obrączkę.

Co w programie tegorocznych obchodów?

W tym roku świętowanie rozpocznie IX Bieg Zaślubinowy „Od Hallera do Hallera”, który zorganizowany zostanie w niedzielę, 4 lutego. Zawodnicy o godz. 12.00 wystartują z Władysławowa, a meta znajdować się będzie w puckim porcie.

W piątek, 9 lutego pasjonaci historii powinni wybrać się do puckiego ratusza, gdzie o godz. 15.00 otwarta zostanie Konferencja Zaślubinowa. Podczas tego wydarzenia m.in. Barbara Kos-Dąbrowska, dyrektorka Muzeum Ziemi Puckiej zaprezentuje najnowszy numer „Zapisków Puckich”, dr Michał Starski omówi wyniki badań archeologicznych prowadzonych w Pucku w 2023 r., natomiast Sebastian Draga opowie o obronie polskiego Wybrzeża w 1939 r. Konferencji towarzyszyć będą elementy mobilnej wystawy „Wybrzeże1939.pl” oraz prezentacja umundurowania GRH Obrony Wybrzeża Hel-Puck-Gdynia. Dostępna do zwiedzenia będzie też wystawa „Archeologia Pucka. Odkrywanie przeszłości miasta”.

.

Dodatkowo, 9-10 lutego na Starym Rynku odwiedzić będzie można mobilną wystawę „Iskry Niepodległej”, a w sali Zerówka w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbywać się będą pokazy filmowe 3D Wirtualnego Teatru Historii. Z kolei 9-11 lutego na strzelnicy Klubu Sportowego „Grot” zaplanowano Międzynarodowe Zawody Strzeleckie „Zaślubiny z Morzem”.

.

Główne obchody 104. rocznicy Zaślubin Polski z morzem rozpoczną się w sobotę, 10 lutego o godz. 9.20 na Starym Rynku. Wezmą w nich udział poczty sztandarowe oraz wojskowa asysta honorowa. O godz. 10.00 w puckiej farze odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Natomiast około godz. 11.20 nastąpi przemarsz z kościoła do portu rybackiego, gdzie przewidziano dalsze uroczystości przy pamiątkowym słupku zaślubinowym. Po przemówieniach okolicznościowych i wręczeniu odznaczeń Ligi Morskiej i Rzecznej, delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Tradycyjnie pierwsza wiązanka zostanie złożona na wody Zatoki Puckiej przez załogę śmigłowca z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Podczas tego wydarzenia pojawi się 104-metrowa flaga Polski przygotowana przez Fundację Mielnica.

Po uroczystościach w porcie rybackim o godz. 16.00 w puckim ratuszu wystąpi Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej. W tym samym czasie w Bibliotece Publicznej rozegrany zostanie I Zaślubinowy Turniej Szachowy. Ponadto, w godz. 10.00-16.00 w Kamienicy mieszczańskiej, stanowiącej oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, dostępna do zwiedzania będzie wystawa jednego zabytku. Tego dnia wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

.

W niedzielę, 11 lutego o godz. 10.00 na plaży miejskiej zorganizowane zostanie X Zaślubinowe Morsowanie. Dla uczestników przygotowane zostaną rozgrzewające napoje i kiełbaski z ogniska. Będzie też pamiątkowy tort.

Natomiast o godz. 16.00 w ramach koncertu „Benedicite, Domino” w puckiej farze wystąpią: Chór św. Cecylii z Pucka, Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie” z Dębogórza, chór Pięciolinia z Lini oraz chór Lutnia z Luzina. Każdy z nich najpierw wykona własny koncert, składający się z trzech utworów, a na koniec wspólnie zostanie odśpiewany utwór „Benedicite, Domino”, którego autorem jest kompozytor i dyrygent Jan Krutul. Utwór oparty został o tekst kazania księdza Józefa Wryczy wygłoszonego podczas uroczystości zaślubinowych w Pucku ponad 100 lat temu.

We wtorek, 13 lutego w sali okrągłej Harcerskiego Ośrodka Morskiego rozegrany zostanie I Zaślubinowy Otwarty Turniej Brydżowy.

.

Tradycyjnie elementem świętowania rocznicy Zaślubin Polski z morzem będzie Turniej Piłki Siatkowej, organizowany w sobotę i niedzielę, 17-18 lutego przez MKS Korab.

.

*  *  *

Uroczystości rocznicowe we Władysławowie

W niedzielę, 11 lutego o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie odprawiona zostanie uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. O godz. 12.00 zaplanowano przemarsz pod pomnik gen. Józefa Hallera, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożone kwiaty z udziałem 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej. Na zakończenie o godz. 12.45 na Targowisku Miejskim na wszystkich uczestników uroczystości czekać będzie ciepły poczęstunek.

Ponadto, 10-11 Lutego w godz. 10.00-14.00 otwarta będzie Hallerówka, a w ramach zwiedzania będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych. Wstęp – bezpłatny.

.

*  *  *

Z okazji rocznicy Zaślubin Polski z morzem, oprócz wydarzeń w Pucku i Władysławowie, w niedzielę, 11 lutego w Hali widowiskowo-sportowej w Bolszewie odbędzie się turniej piłki nożnej halowej oldbojów.